Pigment Bozukluğu

Cildimizin rengini melanin pigmenti belirlemektedir. Zamanla cilde rengini veren pigmentlerde sorunlar oluşabilir. Örneğin; cildin bir bölgesinde daha fazla melanin üretilir ve o bölge koyulaşabilir. Peki, pigment bozukluğu nedir?

Pigment Bozukluğu (Hiperpigmentasyon)

Cilt üzerinde renk değişimlerinin yaşanması, cilt lekelerine sebep olabilir. Hiperpigmentasyona neden olan en büyük faktör, güneş ışınlarına fazla maruz kalmaktır.

Pigment Bozukluğu (Hiperpigmentasyon) - 1543306144

Kullanılan ilaçlar, çeşitli kimyasal faktörler ve genetik yatkınlık gibi nedenler deri duyarlılığını artırarak bu hastalığa sebep olurlar. Ayrıca hamilelik ve addison gibi durumlar da melanin artışına sebep olduğundan, hastalığı tetikleyebilir.

Çeşitli antibiyotik ve antiaritmik ilaçlar da hastalığın oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu durum zararlı olmasa da, diğer cilt kusurlarına yol açabilir.

Ayrıca albinizm, vitiligo, pigmentasyon kaybı, güneş lekeleri ve melazma gibi hastalıklar da hiperpigmentasyonun bir örneği sayılabilir.

Editörün Seçimi

Cilt Bakım Önerileri

Ciltteki Ölü Derilerden Kurtulmak

Güneş Alerjisi Nedir?

Önceki İçerikPolifaji Nedir?
Sonraki İçerik2019 IFBB Maghreb Arab Championships
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz