Piyano Çalmanın Çocuklar Üzerine İnanılmaz Etkileri. Araştırmacılar enstrüman çalmayı öğrenen çocukların genel zekasında artış olduğunu öne sürüyorlar. Piyano çalmanın çocuklar üzerine etkilerini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Piyano çalmanın çocuklar üzerine etkileri

1- Piyanoyla haşır neşir olan çocuklarda vücut koordinasyonları daha gelişmiş bir haldedir.

Piyano Çalmanın Çocuklar Üzerine İnanılmaz Etkileri - giphy

Piyano eğitimi sayesinde çocuklarda el ve göz koordinasyonu gelişim gösterir. Bu sayede yazı yazmayı öğrenmeleri kolaylaşır. Ayrıca güzel el yazısı yazma becerisi de gelişir.

2- Çocuklarda konsantrasyon süresinin artmasına ve dikkat dağınıklığının engellenmesine yardımcı olur.

Piyano Çalmanın Çocuklar Üzerine İnanılmaz Etkileri - giphy

Piyano çalarken nota takibi yapmak ve eseri aynı tempo ile devam ettirmek önemlidir. Çocuklar bunlarla uğraşırken odaklanmayı öğrenir. Küçük yaşlardan itibaren alınan piyano eğitimi sayesinde, konsantrasyon süresinin artırılması mümkündür.

3- Piyano çalmak kolay olmadığı kadar belirli bir disiplini gerektirir. Piyano çalmanın bir diğer etkisiyse, çocuklarda daha azimli ve kendine güvenen bireyler olmasını sağlamaktır.

Piyano Çalmanın Çocuklar Üzerine İnanılmaz Etkileri - giphyPensilvanya Üniversitesi psikoloğu Dr. Angela Duckworth’e göre, piyanoyu erken yaşlarda kavrayabilen çocuklarda ilerleyen yıllarda daha büyük başarıların kazanması muhtemeldir.

4- Piyano çalmayı seven çocuklarda işitme ve sözel beceriler daha hızlı gelişir.

Piyano Çalmanın

Kalabalık ortamlarda öğretmenin sesini daha kolay ayırt edebilirler. Odaklanma konusunda diğer çocuklara oranla daha başarılıdırlar. Ayrıca kelime hafızaları daha gelişmiş olup, kendilerini ifade etmekte güçlük yaşamazlar.

5- Piyano çalmak gibi duygusal zekanın gelişmesine öncülük eden hobilerle uğraşan çocuklarda, pratikte bir şeyde daha iyi olabilecekleri/ yapabilecekleri görüşü güçlenir.

Piyano Çalmanın

Anekdot kayıtlarına dayanan bilgilere göre, Mound Holyoke Koleji’ndeki çeşitli problemlerle baş eden nörobiyoloji profesörü Dr. Susan R. Barry, ‘Psychology Today’ sitesinde çocukluğunda eğitim aldığı piyano derslerinin kendisine öğrettiklerini yazmış:

“En önemlisi, pratik yaparak daha iyi olabileceğimi gördüm, bu kavramın herkes tarafından söylendiğini ama kimsenin benimsemediğini görüyorum. Tıpkı piyano çalmak gibi, eğer ben dikkatimi verirsem ve pratik yaparsam piyanoda daha iyi olabilirim. Geriye baktığımda,piyano deneyimlerimin bana farklı bakış açılarıyla bakmayı öğrettiğini ve özgüven kazandırdığını farkediyorum.”

Önceki İçerikAnamnez Nedir?
Sonraki İçerikFitness Brasil 2019
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz