Pizza sağlıklı mıdır? Pizzanın sağlıklı olması mümkün değil gibi görünüyor. Ancak İtalyanların en sevdikleri bu yemek, her derde deva gıda maddesi olarak taçlandırılıyor olsa da, buna dair araştırmalar pizza, makarna ve ortaklarının ülkesinden gelmektedir.

Milanolu bilim adamları, yaklaşık olarak 1000 hastadan beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi toplamışlardır. Hastaların 500’ü kalp krizi geçirmişti, geri kalan 500 kişi de başka sebeplerden dolayı hastanedeydi. Yapılan araştırma sonucunda, ara sıra pizza tüketildiğinde bile kalp krizi riski yüzde 22 (%22) oranında düşüyordu. Düzenli tüketimde bu aran da yüzde 38’di (%38).

Pizza Sağlıklı Mıdır? - giphy

Haftada iki defadan fazla pizza yiyenler kap krizi geçirme riskini yüzde 50 (%50) oranında düşürüyordu. Tıp alemi, kalp hastalıklarının Avrupa’da düzensiz bir dağılım gösterdiğini uzun süredir biliyordu. İskoçya’da 100.000 kişiden 300’ü her yıl kalp krizi geçiriyorken, Güney Fransa’da ise yaklaşık 50 kişide görülüyordu.

Bu bulgu, “Fransız paradoksu” olarak bilinmektedir. Nedeni ise; Fransızlar da kolesterol değeri bakımın yüksek ve yağlı gıdalarla besleniyorlar. Bir de karşımıza “İtalyan bilmecesi” çıkmıştır. Bu yapılan araştırma tıp dergilerinde hayret veren tepkilere yol açmıştır.

Malaga Üniversitesi’nden Jorge Gomez Aracena, bu sonucu pek şaşırtıcı bulmamıştır. Nedeni ise; Pizza içerisinde, İspanyol yemeği olan gazpacho’daki gibi bol miktarda domates bulunmasıydı ve domatesin de yoğun miktarda likopen içerdiğini ifade etmiştir. Likopenin antioksidan özellikleri bulunduğunu ve bu yüzden kalp krizinden koruduğunu da eklemiştir.

Pizza Sağlıklı Mıdır? - giphy

Diğer araştırmacılar ise, ne yendiğinden çok, yemeğin nasıl yendiğinin daha önemli olduğunu vurgulamıştır. Keyfili bir sofrada, neşeli bir öğünün sağlımızı, birçok vitamin karışımı veya az pişmiş gıdadan daha olumlu etkilediğini belirtmişlerdir.

Keyifle yediğimiz bir yemekte stres hormonlarının konsantrasyonunun daha düşük olduğunu da bu araştırmaya eklemişlerdir. Araştırmacılara göre, yemeğin günlük hayatın içinde önemli bir yer tuttuğu Fransa ve İtalya’da, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarının daha kuzeyde yer alan bölgelerle kıyaslandığında, daha az görülüyor olması sürpriz değildir.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz