Postmatüre Bebeklerin Özellikleri. Doğum ağırlığına dikkat edilmeksizin 42. gebelik haftasından sonra doğan bebeklere postmatüre (sürmatüre) bebek denir. Postmatürelikte plasenta yetmezliği söz konusudur. Buna ek olarak, bu tür doğan bebeklerde ilk bir hafta içerisinde ölüm görülebilmektedir. Peki, postmatüre bebeklerin özellikleri nelerdir?

Postmatüre Bebeklerin Özellikleri

Postmatüre Bebeklerin Özellikleri Nelerdir ?

  • Sürmatüre bebeklerde lanugo yoktur. Verniks kazeoza ve deri altı yağ dokusu az olmaktadır.
  • Yenidoğan bebeğin cildi yumuşak ve buruşuk haldedir. Ardından kurur, çatlar ve soyulmaya başlar.
  • Boy ve kilosu zamanında doğan bebeklere oranla daha fazladır.
  • Cilt rengi soluk ve sarı – yeşilimtırak tarzındadır.
  • Saçları ve tırnakları uzundur.
  • Göbek kordonu yeşil – sarı renktedir.
  • Bu bebeklerin tırnaklarında mekonyum bulunabilir.
  • Miadında doğan bebeklere oranla genel bir artmış hareketlilik vardır.

Postmatüre Bebeklerin Özellikleri

Postmatürlerde Görülebilecek Bazı Sorunlar

Mekonyum aspirasyonu

Amnion sıvısına karışan mekonyum aspire edilirse, bebek için risk oluşur.

Neonatal asfiksi

Yenidoğanda görülen bu solunum sıkıntısı, mekonyum aspirasyonuna bağlı olarak gelişebileceği gibi hiçbir neden olmaksızın da meydana gelebilir.

Hipoglisemi

İntrauter yaşamın son zamanlarında, beslenme için glikojen depolarını kullanan bebek için hipoglisemi gelişmesi söz konusu olabilmektedir.

Postmatüre doğan bebeklerde; nöbetler geçirme, oksijen yetersizliği ve buna bağlı birtakım bozukluklar, böbrek ve bağırsak kanamaları gibi problemler meydana gelebilir. Normal zamanından daha uzun süren gebelikte, bebeğin durumu gecikme nedenine ve plasentanın doğumdan hemen önceki işlevsel durumuna göre de değişmektedir.

VenForLife

Önceki İçerik2019 IFBB Diamond Cup France
Sonraki İçerik2019 Ms and Mr America
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz