Pump Etkisi Nedir? Pump etkisi, sporcular için adeta mükemmel bir his olarak bilinir. Pump etkisini yaşayan kişiler, gelişimi hissederler. Kaslarınız adeta patlayacak gibi olur ve kan kasalara hücum eder. Pump etkisinin özünde, kasa aşırı derece kan pompalamakta yatmaktadır. Pump etkisini arttırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Pump etkisi nasıl arttırılır bir göz atalım.

Pump Etkisi Nedir?

Pump etkisi nasıl arttırılır?

Pump etkisinden su oldukça önemlidir, antrenman sırasında ve günlük yaşantınızda su tüketmeye çalışın. Su, bu durumu doğrudan etkileyenlerden sadece biridir.
Potasyum ve magnezyum da pump etkisini arttırmaktadır.

Antrenmanlardan önce yeteri kadar karbonhidrat tüketilmelidir. Karbonhidrat alımının iki faydası bulunmaktadır (antrenmandan önce). İlki glikojen olarak depolanmasıyla kasların hacimli görünmelerini sağlarlar, ikinci olarak ise antrenman için tam anlamıyla enerji demektir.

Drop set ile de pump etkisini zirvede yaşayabilirsiniz.

Aşırı olmayacak şekilde set aralarındaki dinlenme sürelerini kısaltabilirsiniz. Set aralarındaki dinlenme süreleri önemlidir bunu unutmadan yapmanız gerekir.

Antrenman sırasında kasları kasılı olarak tutmaya çalışabilirsiniz. Kasların kasılı ve sıkı tutulması gereken noktaya ise zirve noktası denmektedir. Bu da kasın en çok hissedildiği noktadır.
Ek gıdalar kullanarak da pump etkisini destekleyebilirsiniz. Nox ve kreatin kullabilirsiniz. Kreatin enerjiyi ve kaslardaki su miktarını arttırmaktadır, nox ise damarların kan ve oksijen hacmini arttırmada oldukça etkilidir.

Bir diğer etki yaşama yöntemi ise, hareketin sürelerini uzatmaktır. Set veya tekrar sayısını arttırarak değil, ağırlıkları kaldırırken ve indirirken harcanan süreleri uzatarak kasları ağırlığa daha fazla maruz bırakabilirsiniz.

VenEraX

VenTeam

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz