Büyük ve geniş çaplı arterlerin esnekliğinin kaybolmasına bağlı olarak arterioskleroz ( damar sertliği ) gelişir. Bu hastalıkta, arterlerin kalınlaşması ve arter lümeninin daralması ile seyreden bir tablo görülür.

Arterioskleroz

Arterioskleroz ( Damar Sertliği )

Alt ekstremitede görülen ve tıkayıcı hastalıklar arasında en sık rastlanan arterioskleroz, egzersiz sırasında ağrıyla kendini gösterir. Darlık ya da tıkanıklığın bulunduğu bölgenin distalinde ağrı görülmesi söz konusudur. Bu oluşan ağrı ise klaudikasyon ağrısı olarak adlandırılır. Klaudikasyon ağrısı sıklıkla alt baldırlarda görülmekle beraber, hastalığın seyrine göre belirtiler değişiklik göstermektedir.

Arterioskleroz

Hastalığın etyolojisinde, çoğunlukla 50 yaş üzeri erkekler, kadınlara oranla daha fazla risk faktörü altındadır. Ayrıca diyabet hastalığı, hiperlipitemi, pıhtılaşma bozuklukları ve sigara gibi faktörler de hastalığın seyrini etkileyebilmektedir.

Arteriosklerozun belirtileri

  • Ekstremitelerde uyuşma
  • Tüy dökülmesi
  • Yorgunluk, halsizlik, uyku hali
  • Vücutta görülen renk ve ısı değişiklikleri
  • Yürüme ve egzersiz esnasında ağrı ( İstirahatla birlikte geçmektedir )
  • İlerleyen aşamalarda ödem ve siyanoz ( hastanın parmak uçları ve parmak aralarında yaralar vardır. Soğuk ve atrofik bir ayak yapısı izlenir. )

Arterioskleroz

Hastalığın tanısında, fizik muayene ve anamnezin önemi büyüktür. Egzersiz testleri, parmak basınç ölçümü gibi yöntemler tercih edilebilmektedir. Hastalığın seyrine göre tıbbi ve cerrahi tedavi yapılır.

Bunlara da Göz Atmayı Unutma !

Yeteneğinizi Keşfedin

Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz