Hastaların çoğunun; kuru öksürük, balgam, nefes darlığı ve göğüste daralma hissiyle doktora başvurduğu astımın en büyük nedenleri arasında polenler, çeşitli alerjik faktörler ve sigara dumanı yer alıyor. Peki astım nedir? Astımın nedenleri nelerdir?

Astım Nedir

Kişideki hava yollarında özellikle alerjik etkenlere karşı tıkanmalar yaşanmasıyla seyreden kronik bir hastalıktır.

Uzun bir süre tedavi gerektiren ve müzmin bir hastalık olan astımın tedavisinde ilk olarak astıma sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, kişi sigara içiyorsa sigarayı bırakmalıdır.

Astım ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. İlerleyen zamanlarda başka hastalıklara da sebep olabildiği gibi kişinin yaşam kalitesini düşürerek bireyin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Astımın nedenleri nelerdir?

  • Genetik faktörler
  • Atopi ( Alerjiye eğilimli olma )
  • Mesleki faktörler ( Marangozluk, fırıncılık, veterinerlik, çay ve tütün üretimi gibi işlerde çalışan kişilerde diğer insanlara göre astıma yatkın oldukları ortaya çıkmıştır )
  • Gebelikte annenin çok fazla sigara kullanması
  • Stres
  • Hava kirlilikleri

Astımı tetikleyen bazı faktörler

Alerjen durumlar

Solunum yolu enfeksiyonları

Korku, öfke ve heyecan gibi yoğun duygu değişimleri

Astım

Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma!

Metabolizmanızı Hızlandıracak İçecek Tarifleri

Bu eğer gerçekse, büyük bir gizem daha çözüldü

Önceki İçerik6 Günlük Kardiyo ve Ağırlık Antrenmanı
Sonraki İçerikAstım Tedavisi Nasıl Olmaktadır ?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz