Alerjik egzama olarak da nitelendirilen atopik dermatit, genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer atopik hastalıklara sahip ailelerde sıklıkla görülen dermatit, kaşıntılar ve kızarıklıklarla seyreder.

Genellikle erken çocukluk döneminde farkedilen ve ilerleyen zamanlarda alerjik rinit ya da astım gibi hastalıkların habercisi olabilen atopik dermatit, %50 oranında ilk yaş içerisinde, %80 kadarında ise ilk beş yaşta ortaya çıkmaktadır.

Atopik Dermatit

Atopik dermatit, ülkemizde en sık görülen deri hastalıklarından birisidir. Türkiye’de görülme sıklığı düşünüldüğünde çocuklarda %2-10 arasında iken, erişkinlerde bu oran %1-3 arasında değişiklik göstermektedir. Bu oran hiç te az olmamakla birlikte, ilerleyen zamanlarda başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Süt çocukluğu döneminde en sık yüzde meydana gelen ve buna eşlik eden; saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülen dermatit, kaşıntılara ve deride kalınlaşmalara sebep olur.

İki yaşından büyük çocuklara ise çoğunlukla dirsek önü, diz arkası ve boyun gibi bölgelerde görülür. Egzemanın görüldüğü bölgelerde kabarıklaşma ve deri çizgilerininin belirginleşmesi gözlemlenmektedir.

Atopik Dermatit

Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma!

Spordan Önce Kahve

Herkesin bittim dediği anda, ben yeniden başlamaya hazırım

Önceki İçerikSkolyoz Bu Belirtiler İle Ortaya Çıkıyor
Sonraki İçerikOsgood – Schlatter Hastalığı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz