Toplumda sıklıkla görülen ve günlük hayatı sekteye uğratan irritabl bağırsak sendromu ( İBS ), diğer adıyla hassas bağırsak sendromu olarak geçmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Sık sık konstipasyon ve diyare sorunu yaşayan hastalarda yaygın olarak görülen sorunlardan birisi de gastrointestinal sistem bozukluğudur. İBS de bu bozukluklardan birisi olmakla beraber, yetişkinlerin %10 ile %15’inde görülmektedir.

Var olan ve rahatsızlık semptomları görülen kişilerin yalnızca yarısı tanı almaktadır. En yaygın görülen belirtilerin başında; ishal, kabızlık, şişkinlik ve gastrointestinal sistem ile ilişkili diğer sorunlar gelmektedir.

Bu durumun kesin nedeni henüz tam olarak anlaşılamamaktadır. Ancak öngörülen bazı düşünceler, bu hastalığın oluşumunda stres, bağırsakta yaşayan bakteriler ve çeşitli yaşam tarzı seçimlerinin olduğunu öne sürmektedir.

Ayrıca genetik faktörler, belirli hormonların seviyeleri gibi dahili durumlar da irritabl bağırsak sendromunun oluşumunda rol oynayabilir. Hastalığın gastrointestinal sistemde sorun yaratmasına ek olarak, mide yanması ve şişkinlik gibi çeşitli semptomların azaltılması için İBS’yi tetikleyen besinlerden kaçınılmalıdır. Hastalığın tedavi ve etkisinin azaltılmasında, lifli besinler tüketilebilir. İlaç tedavisi de zaman zaman etkili bir çözüm olabilmektedir.

Editörün Seçimi

Wernicke Korsakoff Sendromu

Bronşektazi Nedir ? İşte Belirtileri

Bebeğin Büyüme ve Gelişmesinin İzlenmesi

Önceki İçerikEnfeksiyondan Korunmak İçin 3 Altın Kural
Sonraki İçerikMide Yanması Nedenleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz