Lupus (SLE) hastalığı olarak da bilinen kelebek hastalığı,  uzmanlar tarafından sıklıkla araştırılan ve tedavisi aranan hastalıklardan birisi. İşte hastalığın belirtileri ve ortaya çıkış süreci..

1-Kelebek Hastalığı, tıp dilinde 
 Epidermolysis Bullosa(EB) olarak nitelendirilen bir hastalık. 

Kelebek çocuk hastalığı deride su dolu lezyonlar ile kendini göstermekte. Hastalık cilt kanserine de yol açtığından oldukça dikkatli olunması ve önlem alınması gerekiyor.

Hastalığın sıklıkla kullanılan diğer isimleri:

 • Lupus Hastalığı(LSE)
 • Sistemik Lupus Eritematozus(SLE)
 • Epidermolysis Bullosa(EB)
 • Kelebek Çocuk Hastalığı

2-Yaklaşık olarak her 100.000 kişinin 2 ila 4’ünde hastalığın bir türü görülmektedir.

sick kill me GIF

Bu hastalık “bül” adı verilen içi su dolu balon şeklinde cilt lezyonları ile karakterize bir genetik cilt hastalığıdır. Halk arasında ‘kelebek çocuk hastalığı’ olarak biliniyor. 

3-Hastalık kişi ayrımı yapmaksızın her etnik ve ırk grubundan kadın veya erkekte görülebilir.

Sick Woman GIF by CBS

Epidermolysis, deri gevşekliği anlamına gelen bir sözcüktür. Bullosa ise su dolu kabarcık anlamında kullanılır. Bu hastalık içi su dolu baloncuklar oluşmasına sebep olmaktadır.

4-Çocuk ilk emeklemeye ve yürümeye başladığında, EB’nin hafif türleri görülebilir.

Hastalığın türleri şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

♦Epidermolysis Bullosa Simplex:

Doğum esnasında veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkar. Su toplanması ile kendini gösterir. Oluşan kabarcıklar el ve ayak dışında vücut dışına da taşabilmektedir. Bu türün bazı yan tiplerinde oluşan kabarcıklar vücudun geniş kısımlarında da belirginleşebilmektedir.

♦Epidermolysis Bullosa Junctional:

Bu tür oldukça şiddetli ve ağır seyreder. Vücudun önemli kısımları olan yüz, gövde ve bacaklarda büyük kabarcıklar ve ülserli lezyonlarla kendini gösterir. Hastalığın bu türü tehlikelidir. Çünkü hayati risk taşıyan dehidratasyona ve komplike enfeksiyonlara neden olabilir.

♦Epidermolysis Bullosa Distrofik:

Bazı baskın tiplerde sadece el, ayak, diz ve dirseklerde görülebiliyor. Yemek borusu gibi yumuşak dokuları etkileyebilmektedir. Şiddetli tiplerinde ise vücudun belirli bölgelerinde belirtiler verebilir. Örneğin tırnak kaybı, büyüme geriliği, gözde iltihaplanmalar bunlardan bazılarıdır. 
‘Sguamos cell carsinoma’ adı verilen kanserin gelişmesini tetikleyebilir.

5-EB hastalığı, genler yoluyla anne babadan kalıtımsal olarak bulaşır.

Kelebek hastalığı bedendeki her türlü faaliyeti kontrol edebilecek kadar güçlüdür. En az 10 genin bu hastalığın çeşitli türlerini tetiklediği belirlenmiştir.

6-Hastalığın tanısı nasıl konur?

sick GIF

Hasta belirti ve bulgulardan yakınmaya başladığında cilt biyopsisi alınarak incelemeye gönderilir. Günümüz gelişmiş koşullarında, hastanın ve hastanın aile bireylerinden alınan genetik analiz ile hastalığı taşıyan genler belirlenebilmektedir. Hastalık eğer erken teşhis edilirse amniosentez sayesinde gebeliğin ilk 10. haftasında tespit edilebilmektedir.

7-Lupus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kelebek hastalığı

 • Sıklıkla ellerde, ayaklarda ve dirseklerde görülen eklem ağrısı ve iltihaplanmaları
 • Sürekli yorgunluk hissi, yüksek ateş ve hızlı bir şekilde kilo kaybetme
 • Yüzde belli bölgelerde görülen kelebek görüntüsüne benzeyen kırmızı döküntüler 
 • Vücutta meydana gelen kabarıklıklar
 • Güneş ışığına karşı aşırı hassasiyet
 • Saç dökülmeleri
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Baygınlık hissi
 • Kusmalar
 • Bulantı ve karın ağrısı

Son olarak; Hastalığın tedavisi nasıl olmaktadır?

Hastalığın Epidermolysis bullosa türünde görülen hafif belirtilere göre tedavi gerektirmeyebilir. Ancak vücutta oluşan kabarcıklar ve buna bağlı görülebilecek olası enfeksiyonların önüne geçilmelidir.

Tedavide temel amaçlardan birisi de derinin ve yumuşak dokunun korunması, hastalığın semptomlarına(belirtilerine) yönelik tedavi işlemi olmalıdır. Komplikasyonların izlemi yapılmalı, oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçilmelidir. Hasta bu doğrultuda psikolojik destek alabilir. Ancak hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığa yakalanan çocukluk dönemindeki bireyler, dehidratasyona bağlı ağır sıvı elektrolit kayıp ve dengesizliklerinden dolayı yaşamlarını yitirebilmektedirler.

Çocukluk döneminde bu hastalığa yenilmeyen bireyler,20-30’lu yaşlarda tehlikeli bir cilt kanseri  olan  ‘squamoz cell carsinoma’ a yakalanabilirler. Fakat son yıllarda yapılan bazı başarılı kök hücre nakilleri bu hastalığın tedavisinde gelecek için ışık olmaktadır. 

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

Önceki İçerikKişniş Nedir? Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerik2018 Shawn Rhoden Classic Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz