Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltması olan KOAH , başta sigara gibi akciğerin yapısına zarar verebilecek ve hava kesesinin harabiyete sebep olabilecek faktörleriyle meydana gelir. Bu hastalarda hava yolunda daralma olduğundan rahat nefes alamaz ve ıslık sesine benzer bir ses çıkarırlar.

KOAH

Belirtileri Nelerdir?

  • Tipik belirti öksürüktür. Öksürüğe eşlik eden balgam çıkarma ve nefes darlığı da görülür.
  • Fiziksel aktivitede eskiye oranla azalma ve zorlanma ( bu hastaların %75’i yetersiz aktivite yapmaktadır.)

KOAH

Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Nefes açıcı ilaçlar, inhalasyon yoluyla uygulanan kortikosteroidler. antibiyotikler ve oksijen tedavisi sıklıkla tercih edilmektedir.

SPIRIVA 18 mcg 30 inhalasyon kapsül

Ağızdan soluyarak toz halinde alınır. SPIRIVA özellikle nefes alıp vermede zorluk çeken akciğer hastalarında rahat nefes alabilmeleri için tercih edilmektedir.

ANORO ELLIPTA 62.5/25 mcg kullanıma hazır inhalasyon tozu

Erişkin KOAH hastalarında görülen semptomların giderilmesine yönelik bir ilaçtır. Normal reçeteli bir ilaçtır.

FORADIL COMBI 400 mcg 120 kapsül

Kapsül içeriğinden oluşur. KOAH tedavisinde kullanılır.

Stres

Önceki İçerikPnömoni Nedir
Sonraki İçerikDopamin Nedir
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz