Karın bölgenizde şiddetli yanma hissi mi yaşıyorsunuz ? Eğer sürekli mide yanması probleminden şikayetçiyseniz, bu konuda yalnız değilsiniz. Birçok insan midesinde spesifik yanma ve ağrılar olduğundan şikayet eder.

Bu tür ağrılar belirli bir sağlık sorununu teşkil edebileceği gibi, yaşam tarzı seçiminin sağlık üzerine etkisinden de kaynaklanır. Mide yanmasının en sık görülen nedenlerini öğrenmek ve daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edin.

Mide Yanması Nedenleri

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

Mide asidinin yemek borusuna ulaşmasıyla meydana gelir. Reflüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu yazılara göz atmayı unutmayın:

Reflü Nedir?

Reflüye İyi Gelen Besinler

Gastrit

Bu hastalık, midenin iç yüzeyinde iltihaplanmaya neden olmaktadır. Mide yanması nedenleri arasında gösterilebilecek problemlerin başında gelir.

Mide Yanması

Helikobakter pilori ( Helicobacter pylori )

H. pilori enfeksiyonu, bakterilerin midenizi enfekte ettiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Dünya çapındaki insanların üçte ikisinde görülen bu enfeksiyon türü, mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Mide ülserleri

Mide ülserleri, mide iç kısmında ve ince bağırsağın üst kısmında gelişmekte olan yaralardır. Mide yanmasına neden olan bu durum, beraberinde farklı belirtileri de getirmektedir. Bu belirtilerden bazıları aşağıda verilmiştir:

Mide Yanması

 1. Şişkinlik ve tokluk hissi,
 2. Gaz problemleri ve karın ağrısı,
 3. Mide bulantısı ve mide ekşimesi,
 4. Bazı yiyeceklere karşı oluşan hassasiyet ( acılı yiyecekler vb. )

Hassas Bağırsak Sendromu – IBS ( İrritabl Bağırsak Sendromu )

İrritabl bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkileyen ve toplumda sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisidir. Mide yanmasına eşlik eden karın ağrısı, şişkinlik ve gaz problemlerini meydana getirir.

Mide Yanması

İrritabl bağırsak sendromu ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Dispepsi

Hazımsızlık olarak da bilinen dispepsi, karın bölgesinde hissedilen rahatsızlığı işaret eder.

Mide yanması ile beraber görülen hazımsızlık sorunu, aşağıdaki belirtileri de meydana getirebilmektedir:

 • Şişkinlik ve karın ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Mide yanması ve mide ekşimesi,
 • Gaz problemi ve sancı

Steroid içermeyen bazı antienflamatuarlar ( İlaçlar )

Mide yanması sorununa neden olabilecek bazı NSAID’ler aşağıda verilmiştir:

 • Aspirin
 • Ketoprofen (Orudis, Oruvail)
 • Selekoksib (Celebrex)
 • Oksaprozin (Daypro)
 • İbuprofen (Motrin, Advil)
 • İndometasin (Indosin)
 • Naproksen (Aleve, Naprosyn)

Bu ilaçların kullanımına bağlı olarak mide yanması problemiyle karşılaşılabilir. Eğer ilaç kullanırken böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bazı gıdalara karşı gelişen ( alerjik ) reaksiyonlar

Bazı yiyeceklere karşı olan intoleranstan dolayı mide yanması gerçekleşebilir. Örneğin; laktoz intoleransı yaşayan kişilerde, sütün içinde bulunan laktozu sindirmek için gerekli enzim üretilmemektedir. Bu durumda süt ve süt ürünleri tüketmek mide bulantısı ve yanmasına, şişkinlik ve çeşitli kramplara neden olmaktadır.

Mide Yanması

Ayrıca çölyak hastalığı gibi buğdayda bulunan bir protein türü olan gluteni yediklerinde, ince bağırsaklarda intolerans durumu gelişir. Buna bağlı olarak; ishal, kilo kaybı ve şişkinlik gözlemlenebilir.

Mide yanması sorununa yol açan diğer faktörler

Mide Yanması

 • Sigara ve alkol tüketimi, mide rahatsızlıklarını önemli ölçüde artırmaktadır.
 • Mide yanmasından şikayetçi olan kişiler bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketebilir. Özellikle ağrı kesicilerin pek çoğu mide yanmasını tetiklemektedir.
 • Sağlıklı beslenmeyen kişilerde de çeşitli mide rahatsızlıkları görülmektedir. Kızartma ve aşırı yağlı besinler mideyi yoracağından, gastrointestinal sorunları da beraberinde getirmektedir.
 • Çiğ sebze ve meyveler ve kuru baklagiller, içerisinde yoğun miktarda posa içerir. Bu nedenle mide rahatsızlığı olan kişiler özellikle bu gıdaları dikkatli tüketmek zorundadır. Sebzeleri pişirmeli ve meyveleri kabuksuz tercih etmeleri gerekmektedir.
 • Asitli yiyecekler ve meyve suları da mide yanmasını tetiklemektedir.
 • Kafein tüketimi, ekşime ve ağrıyı artırır. Bu da, midenin yorulmasına yol açar. Mide rahatsızlıklarının önlenmesi için kahve, çay, çikolata ve acı soslar belirli miktarlarda tüketilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

Mide Yanması Nedenleri adlı yazımızı sevdin mi ? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Kitap Okumak Özgürlüktür! Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum

Sivilce Lekeleri İçin Bal Maskesi

Mide Yanması Nedenleri benzer yazılar:

Mide Yanması Nasıl Geçer ?

Araç Tutması Nasıl Oluyor?

Yemekten Sonra Sert İçki İçmek Hazmı Kolaylaştırır mı?

Önceki İçerikİrritabl Bağırsak Sendromu
Sonraki İçerik2019 Arnold Classic South America Scorecard
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz