Çoğunlukla çocuklarda görülen Osgood-Schlatter Hastalığı, diz altında meydana gelen çıkıntılarla kendini gösteriyor. Bu hastalığın ilk belirtileri arasında şiddetli ağrı yer almakta. Başlangıçta ağrı hafif olsa da, hasta diz altında ağrı ve eliyle dokunduğunda o bölgede hassasiyet hissediyor. Ayrıca kızarıklık ve şişlikler görülmesi de hastalığın diğer bulgularından.

Osgood-Schlatter Hastalığı, dizin hemen altında, kaval kemiği üzerinde, ağrılı ve sert bir şişliğin olmasına sebep olmaktadır.

Osgood

Çoğunlukla ergenlik döneminde spor yapan çocuklarda görülmekle beraber, bu hastalığa, en çok koşma ve atlama gerektiren; futbol, basketbol artistik patinaj gibi sporları yapan ergenlerde karşılaşılmaktadır. Hastalığın seyrine baktığımızda, erkek çocuklarda daha sık görüldüğü yapılan araştırmalarla gözlemlenmiştir.

Diz kapağının hemen altında hissedilen ağrı ve şişlikler bu hastalığın ana belirtileri arasındadır. Ağrı genellikle birtakım sportif hareketler yapıldığında ( örneğin koşma, zıplama, yürüyüş vs ) ortaya çıkar ve şiddetlenir. Genellikle sadece bir dizde görülür ve çocuğun büyüme dönemi bitinceye kadar tekrarlayabilir.

Osgood

Osgood-Schlatter Hastalığı tedavi yöntemleri

Bu hastalığa sahip olan ergenlerin genellikle özel bir tedaviye ihtiyacı bulunmamaktadır. Ameliyat gerektirebilen bazı durumlar söz konusu olabilir ancak cerrahi müdahalelerin de ciddi riskler taşıdığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Çoğu hastalar zamanla kendiliğinden iyileşebilmektedirler. Hastalığın belirtileri, kemiklerin büyümesi durduktan sonra düzelme yönündedir. Ağrılar çok rahatsızlık verebilir. Eğer şiddetli ağrı yaşam kalitesini düşürebilecek derecedeyse ağrı kesiciler bu konuda yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, fizik tedavinin de önemi büyüktür. Bazı egzersizler de uyluktaki kasları gerdirmeye yarayacağından faydalı olabilir. Kasları güçlendiren egzersizler de diz eklemini stabilize ettiklerinden faydalı olabilir.

Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma!

Yanlış Beslenme Beyni Küçültüyor

Eğer sevdiğin işi yaparsan hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın

İlerleyebileceğinizi anladığınız anda, ilerlemeye başlarsınız

Önceki İçerikAtopik Dermatit Nedir
Sonraki İçerikYağ Yakıcı Arayanlara: CLA
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz