Raynaud; çoğunlukla parmaklarda görülen, çeşitli etkilere bağlı olarak arterlerin daralması ile oluşan soğukluk ve siyanoz ile eşlik eden karakterize bir hastalıktır. İşte Raynaud Hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler..

Raynaud Hastalığı

Deri ve tırnak atrofileri, distal falankstaki kılların dökülmesi gibi etkilerle belirtilerini sürdürse de arteryel vazospazma bağlı olarak ellerde soluk deri ve sararmış bir görüntü hakimdir.

Raynaud Hastalığı

Venüllerin genişleyip siyanotik kan ile dolması, deride siyanozlu bir görünüm olmasına neden olur. Raynaud fenomeni için tipik özellikler bunlardır.

Raynaud Hastalığı

Tam fizik muayenesi, anamnez alma, çeşitli laboratuvar tetkikleri (hemogram, sedimantasyon, biyokimya, tam idrar tetkikleri), soğuk testi ( en çok uygulanan test) ve parmak pletismografisi yapılarak konur. Ayrıca renkli doppler de kullanılmaktadır.

Raynaud Hastalığı

Raynaud hastalığı komplikasyonlarına bağlı olarak kangren, ülserasyon ve enfeksiyonlar gelişebilmektedir.

Raynaud Hastalığı

Bir ya da daha fazla parmakta oluşan ağrı ya da ağrıya bağlı tam duyu kayıpları Raynaud için tipik belirtiler arasında sayılmaktadır.

Raynaud Hastalığı

Parmaklarda yanma ve iğne batması, morarma ya da kızarmalar ve daha nadir olarak görülen nekrozlar ve ülserli lezyonlar Raynaud hastalığı için klinik belirtiler arasındadır.

Raynaud Hastalığı

Raynaud Hastalığı Nedir adlı yazımızı sevdin mi ? O zaman bunlara da göz atmayı unutma!

Yaşam Sürenizi Uzatacak 5 Faydalı Alışkanlık

Squat Yapamıyor Musunuz? Sorun Değil!

Önceki İçerikHitap Etmede Bunlara Dikkat Edin
Sonraki İçerikBilim Adamlarının Düşündüren Sözleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz