Reflünün ilk belirtileri arasında her yemekten sonra ağza gelen acı su,boyun bölgesine  yayılan şiddetli ağrılar ve göğüs yanmaları yer alıyor.Reflü toplumda sıkça karşılaşılan sağlık problemlerinden birisidir ve toplumun yaklaşık %20’lik kesiminde bu hastalık görülmektedir.

1-Reflü belirtileri ülser ile sık sık karıştırılsa da, ikisi birbirinden farklı hastalıklardır.

Reflü

2-En tipik belirtilerinden biri, yemek borusuna hatta ağza kadar gelebilen yemek ve mide asididir.

fox body GIF by Animation Domination High-Def

3-Hastalar, yedikleri yemekleri yutarken sıklıkla yutma güçlüğü ve yiyeceklerin takılması problemini yaşarlar.

Reflü

Bu Hastalığın Sıklıkla Görülen Diğer Belirtileri

-Göğsün ön tarafında, midenin üst bölgesinde meydana gelen yanma hissi,

-Ağza acı su gelmesi

-Ses kısıklığı

-Boğazda dolgunluk hissi,

-Tedavi edilmesi mümkün olmayan farenjit ve larenjit,

-Ağız kokusu,

-Tekrarlayan astım nöbetleri.

Bu hastalığa sahip kişiler nelere dikkat etmeli?

Reflü

Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması olarak bilinen reflü, yaşam kalitemizi düşürüyor. Bu hastaların dikkat etmesi gereken hususlar var. İşte onlardan bazıları..

-Yemekler sık aralıklarla ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir.

-Lifli gıdalardan faydalanabilirsiniz. Bu gıdalar,mide yanmasını büyük ölçüde azaltır.

Kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler, aşırı tuzlu gıdalar,yağlı gıdalar ve çikolata hastalığa bağlı ortaya çıkan yakınmaları arttırabilir.Sağlığınıza zarar veren besinlerden olabildiğince uzak kalmaya çalışın.

-Sigaradan uzak durun.Sigara ve alkol tüketiminde azalma, aynı zamanda yakınmaları da azaltmaktadır.

-Gece mide yanması gibi şikayetlerden uzak kalmak için yatak başını 15-20 cm kadar yüksekte tutmaya özen gösterin.

Obezite, karın bölgesinde yağlanma, fazla kilo gibi faktörler reflüye bağlı şikayetleri arttırabilir. Bu yüzden ideal kilonuzu korumaya dikkat etmelisiniz.

-Ağırlık kaldırma, mekik gibi hareketler de yine reflüyü arttıran diğer etkenlerden birisi.Yalnızca hafif-orta düzey egzersizler ile vücut reflü şikayetlerine karşı koruma altına alınabilir.

-Dar kıyafetler karın içi basınca neden olduğundan, reflü hastalarına çoğunlukla rahat giysiler giymesi tavsiye edilmektedir.

-Eğer 50 yaşın üzerindeyseniz ve reflü yakınmalarınız varsa, endoskopi yaptırmanız gerekir.

-Ailesinde bu hastalığa sahip olan ve benzer(yemek borusu kanseri vs.) hastalıklara sahip olan kişiler reflüye daha fazla yatkındır.Reflü şikayetlerine eşlik eden kanlı kusma, yutma güçlüğü gibi semptomlar varsa yaşa bakılmaksızın endoskopi yapılması gereklidir.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

Önceki İçerikÇoklu Kişilik Bozukluğu
Sonraki İçerikAndrostenedion Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz