Omurga eğriliği olarak da nitelendirilen skolyoz, kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkilemektedir. Görülme sıklığı % 0.2 – 6 arasında değişeen skolyozun, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana geldiği düşünülmektedir. Genellikle gelişme çağının başlangıcında, çocukta omuz asimetrisi ve sırtın bir bölümünde kabarıklık gibi ayırıcı belirtiler ile kendini ele veren skolyozun, kalçaların aynı seviyede durmaması gibi çeşitli bozukluklarına bağlı olarak anne ve baba tarafından fark edildiği görülür.

Skolyoz

Normal ve sağlıklı bir omurga çeşidinde, omurlar arkadan bakıldığında yukarıdan aşağıya ( boyun, sırt ve bel bölgelerinde) düz bir hat şeklinde uzanmaktadır. Ancak skolyoz hastalarında durum böyle değildir. Skolyozda, omurlar sağa ya da sola doğru yer değiştirir. Aynı zamanda kendi ekseni etrafında dönebildiği gibi skolyozun üç boyutlu bir şekil bozukluğu olarak da tanımlanması mümkündür.

Skolyoza bağlı olaran gelişen kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiğinde de kaymalar söz konusudur. Buna eşlik eden duruş ve görüntü bozuklukları da skolyoz belirtileri arasındadır.

Gelişme çağındaki çocuklarda görülen bu durum çocuğun büyüyen omurgasında anormal yüklenmelere ve bunun sonucunda deformeler görülür.

Skolyoz

Ayrıca bunlara da göz atmayı unutma!

Spor Salonunuzda Bu 3 Hareketi Yaparak Kalçalarınızı Geliştirin

İlerleyebileceğinizi anladığınız anda, ilerlemeye başlarsınız

Önceki İçerikAstım Hastaları Nasıl Beslenmeli
Sonraki İçerikAtopik Dermatit Nedir
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz