İlk gen tedavisinden sonrakiler faydalı oldu mu? Olumsuz sonuçlar gösteren, yalnızca ilk gen tedavileri değildi. Daha sonraki denemeler de başarılı olamamıştır. Yine de 2004 yılına kadar dünya genelinde yaklaşık 4000 kişi bu şekilde tedavi edilmiştir. Bunların yaklaşık 600’ü Avrupa’da, neredeyse 60’ı da Almanya’daydı.

Araştırmacılar için, bozuk bir geni sağlam bir genle değiştirme fikri çok çekiciydi anlaşılan. Ama şimdiye kadar hiçbir insan, kanıtlanmış bir şekilde gen tedavisi sayesinde sağlığına kavuşturulamadı. Paris’te, gen tedavisi gören dokuz çocuktan ikisi, birkaç yıl içerisinde lösemi oldu. 18 yaşındaki Jesse Gelsinger 1999 yılında tedavinin ardından yaşamını yitirdi.

Arizona, Tuscon’da yaşayan öğrenci, karaciğerinin ender görülen enzim bozukluğu nedeni ile hastaydı. Ancak hastalığı ölümcül tehlike içermemekteydi ve Gelsinger ilaç tedavisi ve özel bir diyet ile neredeyse hiçbir şikayet yaşamadan ömrünü sürdürebilirdi. Belirli bir enzim bozuk olduğu için, Jesse Gelsinger’in karaciğeri bazı gıda bileşenlerini parçalayamıyordu. Yanlış beslendiği zaman, kanındaki nitrojen bileşikleri ve amonyak normal değerinin beş katına çıkmaktaydı. Önce midesi bulanıyor, karnı ağrıyor ve arından da bayılıyordu. 17 yaşındayken bu duruma bir kez daha maruz kalınca, Philadelphia’daki gen terapisti James Wilson’a başvurmaya karar vermiştir.

Wilson 90’lı yıllarda dünya genelinde ilk gen tedavisi alanında en önde gelen uzmandı.

Bu yeni tedavi şekli için kendi merkezini kurmuştu. Gen tedavisinde yardımcı olması veya iyileştirmesi amaçlanan genler hastasının vücut hücrelerine aktarılır. Bu virüsler üzerinden fiziksel veya biyokimyasal şekilde yapılabilir ve amaç sağlıklı genle hücrelerin bozukluğunu, böylece de hasta dokuyu ortadan kaldırmaktır. Hedef, Jesse Gelsinger’in karaciğerindeki bozuk genin sağlıklı bir gen ile değiştirmekti.

Doktorların görüşü, nitrojen bileşiklerinin parçalanamayan bozuk enzimin de o zaman tekrar düzgün bir şekilde çalışacağı yönündeydi.

13 Eylül 1999 yılında hücreler hastaya enjekte edildi. Genler için ulaşım aracı olarak görev gören milyarlarca virüs, Jesse Gelsinger’in karaciğer bölgesinde kana enjekte edildikten iki gün sonra hastasının durumu dramatik şekilde kötüleşmiştir. Bağışıklık sistemi muazzam virüs miktar ile başa çıkamamıştır. Jesse Gelsinger komaya girdi, organları ve kan pıhtılaşması iflas etti. 17 Eylül 1999 yılında ailesi, Jesse Gelsinger’i hayatta tutan makinelerin kapatılması kararını verdi.

İlk gen tedavisi yapıldığı zamanlarda, ölüm vakasının incelenmesinde, baba Paul Gelsinger araştırmacıları destekledi. Ancak Aralık 199 yılında, James Wilson’un hastasının korunması adına geçerli olan birçok yükümlülüğe uymadığı anlaşıldı. Wilson yeterli sayıda ön deneme yapmamış, birçok hastada vahim kan değerlerini dikkate almamış veya bunlardan sonuç çıkaramamıştı. Hayvan deneylerinin sonuçları vahimdi.

İlk gen tedavisinden sonrakiler: Virüs-gen kokteyli

Jesse Gelsinger’le aynı virüs-gen kokteyli enjekte edilen bütün maymunlar terapi karşımından ölmüşlerdi. Ölüm vakasından sonra yapılan incelemeler, Wilson’ın kusurlarının bununla da sınır olmadığını göstermiştir. Wilson’ın sorumluluk alanında o güne kadar gerçekleştirilen gen tedavisi araştırmalarında, 800’den fazla yan etki ortaya çıkmış ve bunlar gizli tutulmuştu. Jesse Gelsinger’i tedavisi asla onaylanmamalı ve gerçekleştirilmemeliydi.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

İlk Gen Tedavisinden Sonrakiler Faydalı Oldu Mu? adlı yazıyı beğendin mi ? O zaman bunlara da göz atmayı unutma!

Beyin Zedelenmelerinde Kortizon İşe Yarıyor Mu?

Bu Özellikler Kimsede Yok!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz