Neden kendim olamıyorum? diyenlere sebepleri;

1-Ailesel Faktörler

Özellikle muhafazakâr ailelerde çocukların çok fazla söz hakkı yoktur. Bu da insan karakterinde iki farklı etki yaratır;

Sessizlik ve içe kapanıklık:

Genellikle fazla utangaç olup fikirlerini söyleyemez. Hayır kelimesini kullanamaz.

Fazla açılma:

Uzun bir süre yemek yemediğinizi düşünün, yemeği bulduğunuzda çok hızlı ve fazla yersiniz. Özellikle muhafazakar aileden çıkan çocuklar, aileden ayrıldığında hiç tatmadığı özgürlüğü kendi için kötüye kullanabilir.

2-Çevresel Faktörler

Neden Kendim Olamıyorum

Akrabalar, arkadaşlar, komşular sizi bir kalıba koyar ve isteseniz de istemeseniz de zamanla o kalıbın içine girersiniz. Bu durumu basit bir örnekle açıklayabilirim: insanlar size güzel yemek yaptığınızı söylerse bir süre sonra inanır, yemek yapmayı sevmeseniz dahi bir süre sonra sürekli yemek yaptığınızı görürsünüz.

3-Dış Görünüş

Özellikle çirkin olduğunu düşünen insanlar bu durumu kendi içinde sindiremezse özgüvensiz kalır ve her olumsuzluğu dış görünüşlerine bağlarlar.

4-Kişisel Gelişim Kitapları

Neden Kendim Olamıyorum

Adıyla ironik bir şekilde bütün insanları tek bir kalıba sokmaya çalışan, “siz harikasınız’ “mükemmelsiniz” gibi palavralar satan kitaplar. Hepimiz insanız, kusurlarımız ve zaaflarımız var. Hiçbirimiz mükemmel değiliz biraz iyi biraz kötüyüz. Bu yüzden insanız zaten.

5-Yalnız Kalma Korkusu

Kendimizle başbaşa kalamıyor, kalmak istemiyoruz. Kendimizle sohbet etmediğimiz için kendimizi tanımıyoruz. Unutmayın milyonlarca insan bile olsa etrafımızda yatağa yattığınızda yalnızsınız (kafanızdaki düşüncelerle).

Neden Kendim Olamıyorum ? adlı yazımızı sevdin mi ? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Ergenlik ve Başa Çıkma Kılavuzu

Hayran Bırakan Bohem Gelinlikler

Önceki İçerikErgenlik ve Başa Çıkma Kılavuzu
Sonraki İçerikOrganik Tarım Nedir ?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz