Ödem nasıl atılır? Ödem, sıvı dengesini sağlayan mekanizmalardaki bozulma sonucu vücutta aşırı miktarlarda sıvı birikmesine (toplanmasına) denir. Hücre içi sıvının, hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesidir. Ödem bazı durumlarda, böbrek ve karaciğer hastalıklarını, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklar gibi önemli hastalıkların göstergesi olabilmektedir.

Bunun yanı sıra fazla kilo, aşırı tuz tüketimi, regl dönemi, menopoz, fazla karbonhidrat tüketimi, gün içerisinde az su tüketimi gibi durumlarda da ödem ortaya çıkabilmektedir. İdeal kilonun üstünde olmanız, damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, bu durumda dolaşımda yavaşlamaya ve sıvı dengesinin bozulmasına (ödem oluşumuna) neden olmaktadır.

Ödem atmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Ödem sökücülerin başında su gelmektedir. Günlük su tüketiminizi 3 ile 3-5 lt’ye kadar çıkartmanız çok daha yararlı olacaktır.

Düzenli uyku, vücutta ödemi atmak için önemlidir. Günde 6-7 saat uyumak yeterli olacaktır.

Tuz kullanan biriyseniz kullandığınız miktarı azaltmanız ödem tutmasının önüne geçecektir. Yemeklerinizde aşırı tuz kullanan biriyseniz, daha az tuz kullanmaya özen göstermelisiniz. Turşuyu seviyorsanız ve fazla tüketiyorsanız azaltmaya çalışın.

Şekerli, asitli içecekler, çay ve kahve gibi kafein oranı yüksek içecekleri fazla tüketmeyin. Özellikle asitli ve çok şekerli içeceklerden uzak durun! Bunun yanı sıra fazla kafein tüketimi vücudunuzun su tutmasına neden olacaktır.

Fiziksel aktivite yapmayı unutmayın. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak vücudun sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler tüketmek vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Ödem atıcı çay

– 1 adet yeşil elma
– 2 adet çubuk tarçın
– 2 parça karanfil
– 2 adet kakule
– 1 tatlı kaşığı beyaz çay
– 1 tatlı kaşığı karahindiba
– 20 kiraz sapı
– 1 avuç mısır püskülü

Yapılışı;
Bir litre suyun içine yeşil elma doğrayın ve iki çubuk tarçın, üç karanfil, iki kakule ile beş dakika kaynatın. Ateşi söndürüp bir tatlı kaşığı beyaz çay, bir tatlı kaşığı karahindiba çayı, 20 kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü, dört dakika demleyin ve süzün. Gün içerisinde dilerseniz sıcak dilerseniz soğuk olarak içebilirsiniz.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz