Kimi zaman hayır diyerek  risk altına girmek yerine kabullenici tutum sergilemek; duygularımız, seçim ve haklarımız konusunda diğer insanlarla uyum içerisinde olabilmek adına  daha kolay bir yol gibi görünür. Oysa bu kendi kişiliğimize ne kadar az saygı gösterdiğimizin bir kanıtıdır. İnsanlarla uyumlu olup iyi geçinmeyi düşünürken, kendi haklarımızı da ihmal etmememiz gerekir.

Sürekli kendini başka insanları memnun etmeye odaklayan ve davranışlarını onların doğru-yanlış olarak nitelendirdikleri kalıba sokan ve başkalarının fikirlerine çok fazla önem veren kişilerin br süre sonra yaşadığı yüklerden stres altına girmesi kaçınılmaz olacaktır. Bir birey olarak kendi tutumlarımızı, neye ne kadar ihtiyacımız olduğunu karşı tarafa net bir şekilde bildirdiğimiz takdirde kendimizle barışma ve kendimizi değerli hissetme yoluna girmiş oluruz. Ayrıca bu iticilik ya da karşı tarafı reddetme anlamına gelmemektedir.

Hayır diyememe nedenleri nelerdir?

Diğer kişilerin duygularını incitmekten ya da gücendirmekten korkma

Sosyal ilişkilerden haz duyma isteği

Terk edilme ve ayrılma korkusu

Bir başkasına tamamen bağımlı olma isteği

Kendini kabul ettirme ve kendini gösterme isteği

Bir başkasının öfkesinden korkma

Cezalandırılma korkusu

Mahcup duruma düşürülme korkusu

Kötü veya bencil bulunma korkusu

Manevi yaşamının sağlıklı olmaması korkusu

Son olarak; kişinin fazla katı, suçluluk duygusu ve içindeki iyi insanı kaybetme korkusu hayır demeyi zorlaştırır.

AYRICA BUNLARA DA BAKMAYI UNUTMA!

Buzdağı İllüzyonu! Her Başarının Arkasında Yatan 6 Acı Gerçek

Önceki İçerikDopamin Nedir
Sonraki İçerikZaman Yönetimi ve Engeller
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz