Psikolojinin temelinde yer alan hümanist kavramı, insan üzerine kuruludur ve bireyi doğuştan iyi olarak görme ve değer vermeye dayanır. Bu kurama göre insanın mekanik olan uyarıcılara otomatik tepkiler verebilen bir robot olmadığı, her bireyin değerli ve önemli bir yeri olduğu savunulur. 1950’lerde ortaya çıkan Hümanistik psikoloji, davranışçı ve psikanalitik ekollerine göre bu yaklaşımın temeli varoluşçu düşünceye dayanmaktadır.

Hümanist

Bu kurama göre insan özünde iyi bir varlıktır ve insan olduğu için değer görür. İnsanı temel alan bu yaklaşımın bakış açısı diğer davranışçılardan ve psikanalistlerden oldukça farklıdır.

Hümanist yaklaşımı benimseyenler, insanın belirli bir toplum düzeninin mevcut aracı haline getirilmemesi gerektiğini ve hayatın insan için yaşamaya değer, anlamlı bir yer olduğunu savunur. Geçmiş ya da gelecekten çok, içinde yaşanılan an önemlidir. Ayrıca insanı tanırken dogmatik düşüncelerin etkilerinden kaçınarak, insan davranışlarının denetim altına alınması yerine, daha çok özgürlüğe yer verilmelidir.

Hümanist yaklaşıma göre tüm insanlar bir bütün halinde ele alınıp değerlendirilemezler.

Bu yaklaşım tüm insanların birbirinden farklı olduğunu ve tüm insanların bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilemeyeceğini esas alır.

Hümanizimde, insanların doğum anından ölüm anına kadar temel gereksinimleri vardır. Açlık, susuzluk ve cinsellik gibi gereksinimlerin haricinde; güven,saygı,sevgi,ilgi ve kendini gerçekleştirebilme gibi gereksinimler de söz konusudur. Bu gereksinimler önem sırasına göre doyurulmalı ve sağlanılan doyuma göre aşama aşama kaydedilmelidir.

AYRICA BUNLARA DA GÖZ ATMAYI UNUTMA!

Androstenedion Nedir?

Önceki İçerikAnormal Davranışların Nedenleri
Sonraki İçerikKendini Gerçekleştiren İnsanların Özellikleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz