Her ailenin temel amaçlarından birisi, sağlıklı ve başarılı çocuklar yetiştirebilmektir. Sağlıklı çocuklar yetiştirebilme bilinci, ilerleyen teknolojiyle birlikte olumlu yönde gelişirken aynı zamanda toplumsal başarı beklentisini giderek artırmaktadır. Sağlıklı ebeveyn çocuk ilişkisi bazında gelişen toplum ve çevrenin etkisiyle çocuk; bir an önce büyümek ve yaşından büyük sorumluluklar almak ister.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Ancak çocuğun büyüme evresinde sağlıklı bir kişiliği nasıl geliştireceği konusu, üzerinde fazla kafa yorulmayan bir konudur. Çocuğun başarılı olmasının yanı sıra o an bulunduğu dönemi sağlıklı yaşayabilmesi ve sağlıklı kimlik oluşturabilmesi de önemlidir.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocuğun yaşadığı dönemlerin çeşitli özellikleri dolayısıyla ihtiyaçları da birbirinden farklı olmaktadır. Çocukluk döneminde anne ve babasıyla uyumak isteyen çocuk, ergenlik döneminde böyle bir istekte bulunmaz.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Yine anne ve babasıyla gezen çocuk, ergenlikte anne babasıyla gezmeyi değil arkadaşlarıyla eğlenmeyi tercih edecektir. Ergenlik dönemi ise belli başlı bir değişim ve gelişim sürecini kapsar. Bu dönemde çocuğun fiziksel özelliklerinin yanı sıra giyim kuşamında, yeme alışkanlıklarında, arkadaş tercihlerinde de farklılıklar gözlenmektedir. Dolayısıyla çocukla iletişimde çocuğunuzun yaşı, cinsiyeti ve kişilik özellikleri de sağlıklı ebeveyn çocuk ilişkisi için önem arz etmektedir.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Çocuk aileyi yansıtan bir unsurdur. Aile içindeki ebeveynlerin ve bireylerin kişilik yapıları da çocuğun karakterini etkiler. Anne ve babayı model alan çocuk, ebeveynlerinin yaptığı davranışlarından etkilenir ve onlar gibi olmayı ister. Çocuk hem ailede hem de sosyal çevrede sürekli bir çatışma içerine girer. Eğer bu inişli çıkış dönem sağlıklı bir şekilde atlatılırsa, ilerleyen dönemlerde çocuğun kişiliğinin oturmasına da yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Ayrıca çocuğun duygularını ailesiyle paylaşabilmesi, kendini rahat bir şekilde ifade edebilmesi biraz da ebeveynlerin çocuğa karşı tutumlarıyla da alakalıdır. Etkin dinleme, çocuğa söz hakkı verme, fikirlerini önemseme ve evde onun da sözünün geçmesi bunlardan bazılarıdır. Çocuk bu sayede “anlaşıldım” duygusu yaşar ve rahatlar. Bu durum aynı zamanda kişisel benlik saygısının kazanılma sürecinde olumlu etki yaratır.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi

Kendisini dinleyen kişiye daha fazla yakınlık duymak isteyen çocuk, ebeveynleri ile şüphesiz daha rahat bir iletişim kuracaktır. Aile içi ilişkilerde çocuklara da söz hakkı tanımak ve görüşlerini değerlendirmek, onlara değer verdiğinizi gösterir ve daha sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmanıza olanak sağlar.

Sağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi adlı yazımızı beğendin mi? O zaman bunlara da göz atmayı unutma!

Bebekler için Örgü Askılı Bebek Tulumu Modeli

Spordan Önce Kahve

Kendinizi Motive Edin

Önceki İçerikBilim Adamlarının Düşündüren Sözleri
Sonraki İçerikAile İçi İlişkilerde Bunlara Dikkat Edin
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz