Stresin psikolojimiz ve sağlığımız üzerine olumsuz etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Stres üzerine yapılan araştırmalar, her 10 kişiden 6’sının iş ya da kişisel sebeplere bağlı olarak gün içerisinde stres yaşadığını gösteriyor.  İşte Stres yaratan durumlar..

Stres yaratan durumlar nelerdir?

Fiziki çevreden kaynaklanan durumlar:

Stres Yaratan Durumlar

Hava kirliliği, gürültü, kalabalık, radyasyon , sıcaklık, soğukluk ve toz gibi faktörler bireyde strese neden olur.

İş veya meşguliyet konusundan kaynaklanan durumlar:

Stres Yaratan Durumlar

Ağır iş şartları, gece nöbetlerine kalmak, çalışana aşırı yüklenmesi ya da yapabileceğinden daha fazla görev verilmesi, karar verme güçlükleriyle dolu sorumluluk gerektiren görevler, zaman baskısı ve sıkıntısı altında çalışmak, rollerde yaşanan belirsizlikler, kişiler arası çatışmalar ( mobbing vs.) gibi durumlar strese neden olur.

Psikososyal öğelerden kaynaklı durumlar:

Stres Yaratan Durumlar

Trafikte sıkışmak, çocuk ağlaması, yemeğin yanması gibi günlük hayatta sıkça karşılaştığımız nedenler, çocuğun okula başlaması, çocuğun ergenlik çağına girmesi, menopoz ve andropoz, yetişkinlikte iş hayatına atıma gibi gelişimsel stresler, ciddi hastalıklar, doğum, aile bireylerinden birinin ölümü, işten çıkarılma gibi nedenler strese sebep olur.

Stres Yaratan Durumlar

Stres Yaratan Durumlar Nelerdir adlı yazımızı beğendin mi? O zaman buna da göz atmayı unutma!

Yüzme Yarışları Neden Dört Farklı Stilde Yapılıyor?

Dumbbell ve Vücut Ağırlığıyla HIIT Antrenmanı

Önceki İçerikEn Çok Rastlanan Stres Nedenleri
Sonraki İçerikHitap Etmede Bunlara Dikkat Edin
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz