Kişinin işi ve diğer yaşantı tarzlarının gerekli plan ve hedefleri doğrultusunda ilerleyebilmesi için  zaman yönetimi şarttır. En yüksek verimi sağlayabilmek için zamanını iyi kullanan insanların diğer insanlara göre daha az stres yaşadığı, yapılan araştırmalarla gözlemlenmiştir.

Zaman yönetimi ve karşımıza çıkan bazı engeller

Mükemmeliyetçilik:

Zaman Yönetimi

Hepimiz yaptığımız işin iyi olmasını istiyoruz. Ancak bazen işler istediğimiz gibi yürümeyebilir. Bazen de yapabileceğimiz işler konusunda kendi yapabileceklerimizden daha üst seviyede bir beklenti içerisine girebiliriz. Dolayısıyla beklediğimiz hedeflerimiz de gerçekçi olmayabilir.

İşte hedef ve beklentilerimizin gerçekçi olması ve yaşamsal olaylarla uyumlu olmasını hesaba katmama büyük bir düş kırıklığı yaşamaya sebep olmaktadır.

Mükemmeliyetçi kişi işler yolunda gitmediğinde ve belirlediği hedefler gerçekleşmediğinde bir türlü tatmin olamaz. Böylece iyi başarabileceği işleri de  mükemmeli başarmak uğruna ya kötü yapar ya da hiç yapamaz. Zaman yönetiminde ise mükemmel bir zaman planlayıcısı olmak gibi bir hedef ele alınmalıdır.

Erteleme:

Zaman Yönetimi

Erteleme davranışı, kişinin zaman yönetimini ve planlamasını sağlama konusunda karşısına çıkan en büyük engeldir. Bir konu eğer önemliyse, ertelenmemelidir.  Çünkü ertelenen her davranış, tembelliği de beraberinde getirir. Gündelik hayatta küçük görülen ve önem sırasına koyulmayan birçok iş ertelendiğinden dolayı, birikerek daha fazla iş çıkmasına ve haliyle gerginliğe sebep olmaktadır.

Zaman Yönetimi

Erteleme davranışı kişiyi büyük bir sıkıntıya sokmakla kalmaz aynı zamanda karar vermede güçlüğe de sebep olur. Ayrıca karar verdiğiniz pek çok işi harekete geçip tamamlamadığınızdan, onları yetiştirirken kendinize olan güveninizi kaybedebilir ve kendinizi işe yaramaz birisi olarak da hissedebilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Erteleme alışkanlığından vazgeçmek, zaman yönetimi sağlayabilmek için atılması gereken ilk adımdır. Bu alışkanlıktan vazgeçmek hem işlerinizin daha verimli yapılmasını hem de kendinize vakit ayırabilmenizi sağlar.

Ayrıca bu yazıya da bakabilirsiniz!

Erteleme Alışkanlığı ve Mükemmellik Takıntısı

Hayır diyememe:

Zaman yönetiminin, bazen çevremize hayır dememizi gerektirecek bir aktivite olduğu unutulmamalıdır. (Ayrıca bkz. Hayır Diyemiyoruz Çünkü )

Zaman Yönetimi

Kendine güvensizlik ve yüksek stres yaşama

Zaman Yönetimi

Zaman zaman hepimiz performansımızda düşüklük ve yapılan işlerde verim alamama gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Ancak bu başarısız olduğumuz ya da bir şey başaramayacağımız anlamına gelmez. “Bu işi nasıl olsa başaramam, öyleyse hiç denemeyeyim” gibi bir düşünce kendine yeterince güvenmeyen insanların kurduğu bir cümledir. Bu tür düşnce ve duyguları çok sık yaşıyorsanız bu yazımızı da okuyabilirsiniz. Özgüven Nasıl Kazanılır? 5 Maddede Açıklıyoruz

Önceki İçerikHayır Diyemiyoruz Çünkü
Sonraki İçerik10 Haftalık Yağ Yakımı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz