Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre, işlenmemiş chia tohumunun tüketimi kan basıncını dengelemektedir. Süper diyet besini Chia yalnızca kilo verdirmekle kalmıyor aynı zamanda tatlı krizlerini önlemeye de yardımcı oluyor. Peki, chia tohumu nedir ve faydaları nelerdir?

Tatlı Krizlerini Önleyen Süper Besin: Chia Tohumu

chia gif ile ilgili görsel sonucu

Genel sindirim ve metabolik sağlığınız için Chia tohumunu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Çok besleyici özelliği sayesinde yıllardır sofralardan düşmeyen ve geleneksel bir lezzet haline gelen chia, market reyonlarında da yerini almış durumda. Öyle ki, içerisinde bulunan zengin protein, yağ ve lif içeriği sayesinde herkesin vazgeçilmezi konumuna geldi.

Tatlı krizlerini önleyerek zayıflamaya yardımcı olan bu mucizevi besin, maya dilinde gücü çağrıştırmaktadır ve Aztekler’in en önemli besin kaynağıdır.

Salvia hispanica olarak da bilinen bu tohumun küçük olduğuna aldanmayın. Chia tohumu, Aztek ve Mayalar tarafından çeşitli ilaçlara katılarak hastalıkların tedavisinde kullanılmış. Ayrıca gıda ve boyalarda da tercih edildi.

Chia tohumu enerji veren bir besindir. Bu yüzden Aztekler uzun yolculuk ve savaşlarda bu tohumu da yanlarında taşıyorlarmış.

Tatlı Krizlerini

Beslenme uzmanları Chia tohumunun sahip olduğu yüksek besin değerlerini göz önünde bulundurarak, günlük 28 gram tüketildiğinde vücuda olan faydalarını sıraladı.

Günde 28 gram tüketilen Chia tohumunun faydaları:

  • Chia tohumu her 28 gramında 5 gram Omega-3 ü içeren bir besindir.
  • Günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılar.
  • İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin dostudur.
  • Günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılar.
  • İçerdiği triptofan sayesinde tokluk hissi verir. Triptofan 8 önemli aminoasitten biri olup, diyet ve takviye olarak vücuda alınması gerekir. Tüm aminoasitler arasında en düşük konsantrasyona sahip olan triptofan ile ilgili yapılan bir araştırmada, iştahı azaltıcı etkisi tespit edilmiştir. 15 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bu çalışmaya göre, triptofan takviyesi alan kişilerin karbonhidratı %20 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Chia sayesinde günlük besin ihtiyacınızı karşılayabilir ve diyet yapabilirsiniz.

Chia besin değerleri

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer*
Kalori 486 kcal %24.3
Karbonhidrat 42 gr %14
Lif 34.4 gr %137.6
Protein 16.5 gr %33
Kalsiyum 630 mg %63

            

Chia faydaları nelerdir?

Tatlı Krizlerini Önleyen Süper Besin: Chia Tohumu adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da bakmayı unutma!

Muzlu Chia Pudingi

Önceki İçerik2019 Europa Dallas Scorecards
Sonraki İçerikParlak Kırmızı Rengiyle Mutluluk Meyvesi: Goji Berry
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz