Sakatlıkları azaltmak ve vücudu daha hızlı toparlamak için 7 ipucu. Antrenman yapmayı seviyorsunuz, zihninizin ve bedeninizin sınırlarını zorluyor ve gelişmeye çalışıyorsunuz. Ancak doğru bir planınız yoksa hedeflediğiniz yere asla ulaşamazsınız.

Birçok insan antrenman programlarını hazırlarken dinlenme ve iyileşme sürecini ihmal etmek gibi bir hata yapmaktadır. Bu ikisi diğer yapılan egzersizler kadar önemlidir. Her şeyden önce, sakatlıklardan ve zorlayıcı egzersizleri en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olur.

Sakatlıkları Azaltmak ve Vücudu Daha Hızlı Toparlamak için 7 İpucu

Antrenman programınıza çeşitlilik ekleyin

Antrenman programınıza farklı egzersizler ekleyin. Yüksek, orta ve düşük etkili (tempolu) günler arasında denge kurun. Bu şekilde sakatlanma riskinizi azaltmış olursunuz.

Bisiklet, yüzmek ve yürümek gibi egzersizleri yapmak, vücudunuzun zorlu antrenmanlardan sonra iyileşmesine ve bir sonraki antrenmana hazır olmasını sağlar. Yani kısaca, hedefinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olurken, sakatlıklardan da korunuyor olacaksınız.

Her antrenman öncesi ısının

Isınmayı atlamak veya süreyi kısaltmak isteyebilirsiniz, ama bu asla yapmamanız gereken bir şeydir. Vücudunuzu her antrenman öncesi ısıtmanız gerekir. Eğer ısınmayı atlarsanız, sakatlığa davetiye vermiş olursunuz.

Antrenmandan sonra soğuma

Soğuma yapmak ısınma yapmak kadar önemlidir. Yorucu antrenmanlardan sonra vücudun normale dönmesinde yardımcı olmaktadır. Bunu yapmak, bir sonraki antrenman için kaslarınızın dinleneceği anlamına gelmektedir.

Düzenli masaja veya kayropraktik tedavi

Düzenli olarak masaj ya da kayropraktik tedavi yapmak vücudunuzun hizalı olmasına yardımcı olur ve kaslarınıza giden kan akışını düzenler. Bu durumda da daha hızlı iyileşme meydana gelir.

Yaptığınız diyetin hedefinize uygun olması

Eğer zamanınızı ve çabayı antrenman için harcıyorsanız, uyguladığınız diyetin size karşı olmadığını, tam tersi size verimli olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Spor salonlarında, kişiye özel diyet adı altında herkese verilen diyeti uygulamak size sonuç getirmeyecektir, tam tersi sizden çok şey götürecektir.

Gerçek anlamda kişiye özel diyet programı uygulayacaksınız, bu konuda uzman ve eğitimli olan kişilerden bu yönde bir yardım almanız sağlığınız için çok önemlidir.

Rutininize yoga eklemeyi deneyin

Yoga, harika ve düşük etkili bir egzersizdir. Yoga, egzersizi bedeninize ve istediğiniz yoğunluk seviyesine göre ayarlamaya izin vermektedir. Dinlenme günlerinizden birinde, bir kerelik de olsa yogayı denemekten çekinmeyin.

Yoga kas inşa eder ve derinliği, esnekliği arttırır. Dinamik hareket ve derin nefes almak, kan akışınızı destekleyerek kaslarda biriken laktik asit miktarını azaltır.

Dinlenme günlerini planlayın

Vücudunuzu güçlendirmek istiyorsanız ne zaman dinlenmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Her gün antrenman yapmak gibi bir hataya düşmeyin. Bunu yapmak sizi hedeflerinize daha hızlı ulaştırmak yerine daha hızlı bir şekilde sakatlamaya itecektir.

Vücudunuzun kendini iyileştirmesine izin vermezseniz tüm çabalarınız boşuna demektir.

Jay Cutler’dan 25 İpucu

VenEraX

VenTeam

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz