ESR ya da eritrosit sedimantasyon oranı, kandaki olası enfeksiyonların algılanmasında, kanser ve ve bağışıklık sistemi hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Sedimantasyon, 1 saat testi olarak da bilinmektedir. Çünkü; kırmızı kan hücrelerinin 1 saatlik süre boyunca ne kadar dibe çöktüğünün yani kısacası sedimantasyon değerini göstermektedir.

Sedimantasyon

Normal ESR değerleri nasıldır?

Sed oranı belirli yaş gruplarına göre bazı farklılıklar göstermektedir. ESR testi tek başına bir teşhis yöntemi olarak tercih edilmemekle birlikte, iltihaplı bir hastalığın tespitinde de kullanılır.

Normal ESR değerleri şu şekildedir;

  • 50 yaşın altındaki kadınlarda saatte 0-20 mm olurken, 50 yaşın üzerindeki kadınlarda bu oran 0-30 mm olmaktadır.
  • 50 yaşın üstündeki erkeklerde saatte 0-15 mm olurken, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde bu oran 0-20 mm olmaktadır.
  • Çocuklarda saatte 0-10 mm iken, yenidoğanlarda ise 0-2 mm’dir.

Sedimantasyon değeri 40 bize neyi çağrıştırıyor?

Sed oranı yaşamın ilk yıllarında oldukça düşükken ilerleyen zamanlarda yükselebilir. Özellikle gebelik dönemlerinde bu oran 40’a ulaşabilir. Ancak doğumdan sonra bu sayı düşmektedir.

Polimiyalji romatizması gibi vücutta kronik bir enfeksiyon bulunduğu akla gelebilir. Sedimantasyonun yüksekliğinde enfeksiyon faktörü göz önünde bulundurulur.

Editörün Seçimi

Kendini Doğru İfade Etme

Estetik ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

vgr

Önceki İçerikWBC Testi Nedir?
Sonraki İçerikErgenlik Döneminde Cinsellik
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz