Sorumluluk bilinci gelişmiş insanlar, hayatın her alanında başarılı olurlar. Sorumluluk sahibi olmak hem iş hayatında hem de normal hayatta önemli bir konudur. Peki, siz kendinizi sorumluluk sahibi biri olarak görüyor musunuz?

Sorumluluk Sahibi Olmak

Sorumluluk Sahibi Olmak - giphy

Başarılı insanların geçmişine baktığımızda, konfor bölgelerinden ayrılıp sıkı bir şekilde çalıştıklarını görürüz. Başarılı olma hedefini ve potansiyelini taşıyan herkes, sorumluluk almak zorundadır. Bu yalnızca iş hayatında değil, aile içi ilişkilerinde de çok önemli bir konudur. Daha fazla sorumluluk almak ve görevlerine sadık olmak elbette takdir edilecek bir davranıştır.

Zeki insanlar sorumluluk sahibi insanlardır. (Ayrıca bkz: Zeki İnsanların Özellikleri) Verdiği sözleri yerine getiren, görevlerini aksatmayan ve işlerini ertelemeyen insanlar hayatlarının her alanında başarıya ve mutluluğa daha verimli bir şekilde ulaşırlar. Bazıları bu özelliğe doğuştan sahip olabildiği gibi, sonradan edinilmesi de mümkündür.

Sorumluluk sahibi başarılı ve zeki insanların özellikleri

1- Bu kişiler bahane üretmezler.

Sorumluluk Sahibi Olmak - giphy

Akıllı insanlar çözüm üretirler. Tembel insanların yaptığı en iyi şey ise sadece bahane üretmektir. Bahane üretmek en sıkıntılı durumlardan biridir. Çünkü işin içine bir kere girerseniz, sanki bir girdaba girmiş gibi döner durursunuz. Üşenmek ve bahane üretmek kolaydır ve atalet halini doğurur.

Bazı insanlar başarısızlığını çevre şartlarına bağlar ve çevresindeki insanları hedef gösterirler. İnsan bir kere bahane üretmeye başladığında bunun ardı arkası kesilmez ve kişi sürekli aynı döngü içerisinde dönüp durur. Sorumluluk duygusunun kaybedilmesine neden olan bu davranış son derece tehlikeli ve yanlıştır. Kişinin sosyal yaşamını ve iş ilişkilerini olumsuz etkiler.

Sorumluluk Sahibi Olmak - giphy

Başarılı insanları diğerlerinden ayıran en önemli nokta, bahane üretmemeleri ve kendilerini disipline edebilmeleridir. Yapmak istenmeyen bir iş olduğunda kişinin en kolay çıkış yolu bahane üretmektir. Kişi zamanla kendine de yalan söylemeye ve özgüvenini kaybetmeye başlar.

Bahaneler etrafında dolanmak kişinin yaşam kalitesini düşürür. Sorumluluk sahibi olmak kişinin yaşamını ve eğlencesini asla engellemez fakat bahaneler ve biriken işler bir süre sonra can sıkıcı bir hal alabilir. Her insanın hayatta sorumlu olduğu ve kaçamayacağı yükümlülükleri vardır. Bunlardan kaçmak ya da göz ardı etmek doğru bir karar değildir. Önemli olan, hayatın getirdikleriyle mücadele edebilme içgüdüsüne sahip olabilmektir.

2- Hatalarından ders almasını bilirler.

Sorumluluk Sahibi Olmak - giphy

İnsanlar yaptığı hatalardan dolayı başarısız olduklarına ve hatta işe yaramaz olduklarına kendilerini inandırabilirler. Ancak hiç hata yapmayan bir insan yoktur. Herkes hata yapar. Hata hatadır deyip yanlışları göz ardı etmek ya da hata yapmaya devam edip umursamamak doğru bir karar değildir.

Hayatta hata yapmak kaçınılmazdır. Ancak hatalarınızdan korkmayın veya başkalarının sizi yargılamasından korktuğunuz için adım atmaktan çekinmeyin. Başkaları yüzünden kişinin daha önce tecrübe ettiği şeyleri tekrarlaması yalnızca yerinde saymaya neden olur.

Hatalardan ders çıkarmak için;

 • Hatalarınızdan korkmayın. Hatalarınızdan korkmak yerine sizi nasıl ve ne konuda geliştirebileceğini hesaplayın.
 • Bir hatayı neden yaptığınızı oturup düşündüğünüzde tekrar aynı hatayı yapmazsınız. Bunun bilincinde olarak hareket edin.
 • Dünün dünde kaldığını unutmayın ancak geçmişten de ders çıkarmasını bilin.
 • Kendinize karşı cesur ve dürüst olun. Geliştirmeniz gereken ve eksik gördüğünüz noktaları düzeltmek için çaba sarfedin. Doğru dozlarda uygulandığında geçmişi inceleyip sorgulamak bakış açınızı geliştirecektir.
 • Bir hatanın hata olduğunu anlamanız için illa kendinizin yapması gerekmez. Başkalarının hatalarından ders çıkarın. Çünkü tüm her şeyin başımıza gelip gelmeyeceğini bilemeyiz. Etrafınızdaki insanların hatalarından ders çıkarmayı öğrenin.
 • Hata yapmaktan korktuğumuz için, hata yapıp yapmama konusunda zaman zaman kendimizi gergin hissedebiliriz. Böyle anlarda en doğru karar, sakin bir kafayla olayları inceleyip mantıklı çözüme yaklaşmaktır.

3- Sürekli bir şeylerden şikayet etmezler.

Sorumluluk Sahibi Olmak

Hiçbir şeyden memnun olmayan, sürekli her şeyden şikayet eden insanların yaşamlarına baktığımızda, kendilerini mutsuz ve karamsar hissettiklerini görürüz. Her şey karanlıktır. Çünkü başlarına olumsuz bir şey geleceğine kendilerini inandırmışlardır. Kronik mağdurun bozuk bir gerçeklik algısı vardır.

Sürekli şikayet eden insanlar başlarına bir sıkıntı geldiğinde sürekli başkalarından kaynaklı olduğunu ileri sürerler. Kendi hataları olsa dahi sorumluluk almaz ve asla kabul etmezler. Bunun yerine bütün suçu başka kişilerin/nedenlerin üzerine yüklerler.

Başarılı ve sorumluluk sahibi kişiler şikayet etmezler, çözüm üretirler. Yaşamdan memnuniyetsizlik duymak yerine nasıl daha iyi bir yaşama ulaşabileceklerini düşünürler. Şikayet etmenin kişinin enerjisine ve motivasyonuna olumsuz yansıdığını bilirler.

Sürekli şikayet etmemek için bazı altın kurallar:

 • Her şeyi kafaya takmayın.
 • Sürekli şikayet eden, memnuniyetsiz, hırçın insanlarla kimsenin arkadaşlık kurmak istemeyeceğini bilmelisiniz. Şikayetçi tarzda üslup kurmak bir süre sonra yorulmanıza neden olacaktır. Ayrıca sürekli bir bıkkınlık hali içerisinde olmanıza sebep olacaktır.
 • Sürekli şikayet etmek elinizdekinin kıymetini anlamamanıza hatta onları kaybetmenize neden olur.
 • Küçük şeylerden mutlu olmasını bilin.
 • Şikayetçi bir ruh hiçbir şeyden memnun olmayacaktır. Hayatınızdaki yanlış yaptığınız alanları sorgulayarak çözüme ulaşmayı deneyin.
 • Asık suratlı olarak güne başlamayın.
 • Olumlu düşünün. Elinizdeki sahip olduklarınızla mutlu olmasını bilin.

Editörün Seçimi

Öfkenin Gözlemlenmiş 12 Belirtisi!

Başarılı Olanların Zihniyeti

Başarı Psikolojisi

Önceki İçerikZeki İnsanların Özellikleri
Sonraki İçerikPhil Heath TGC ile Sözleşme İmzaladı, 2020 Mr. Olympia’da Yarışacak Mı?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz