Soya Proteini

0
35

Soya proteini bitkisel kaynaklı olduğu için daha çok vejeteryan sporcular tarafından tercih edilen bir proteindir. Son yıllarda soya proteini ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, kas dokusunu arttırmada ve en az whey protein kadar etkili olduğunu öne sürmektedir. Soya proteini içerdiği besin değerleri bakımından oldukça zengin bir proteindir.

PROTEİN TOZLARININ ÇEŞİTLERİ ADLI YAZIMIZA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

Soya proteini nedir?

Soya proteini, soya fasulyesinden elde edilir ve aynı whey proteini, kazein proteini, albümin gibi temel aminoasitler içeren bir protein kaynağıdır. Kolesterol içermediği için ve içeriğinde oldukça az miktarda yağ bulundurduğu için bazı sporcular tarafından özellikle tercih edilmektedir. Soya fasulyesinin birkaç işlemden geçirilmesi ile elde edilir ve konsantre soya proteini, izole soya proteini, tekstüre soya proteini olarak 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Soya proteinin çeşitleri nelerdir?

İzole soya proteini: Soya proteinin en saf hali demektir. Yağı alınan soya gevreklerinin su ile seyreltilmiş alkali içinde eritilmesi ve erime özelliği olmayan liflerin pH seviyeleri ayarlandıktan sonra, tekrar eritilip kurutulmasıyla elde edilir. Karbonhidrat içermez.

Konsantre soya proteini: Soya proteini üretimi sırasında soya fasulyeleri yağdan ayrıştırılırken, soya gevreklerinde nem de kaybolur ve soya proteini konsantresi bu sırada ortaya çıkar.

Tekstüre soya proteini: Konsantre soya proteininden elde edilir.

Soya proteinin faydaları nelerdir?

Baklagiller ve özellikle soya fasulyesi, yüksek kaliteli bir protein kaynağı olarak kabul edilmektedir. Soya fasulyesinin içerisinde %30 karbonhidrat, %38 protein, %18 yağ ve 9 temel amino asit bulunmaktadır. Soya protein tozu da vücut geliştirmeyi olumlu yönden etkilemektedir.

  • Et ile alınabilecek proteinin ve amino asitlerin tamamına sahiptir. İçeriğinde hiç yağ olmadığı için, yağ oranını azaltmaya yardımcı olur.
  • Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Kötü kolesterolü düşürmesine bağlı olarak, kalp krizine yakalanma riskini de düşürmektedir. İçeriğinde bulunan Omega-3, Omega-6 yağ asitleri de kalp sağlığına yararlı yağlardır.
  • Birçok yapılan araştırmaya göre, soya proteini tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.
  • Yapılan bir diğer araştırmada da soya proteini tüketen kadınların da meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.
  • Östrojenle benzerlik gösteren pitoöstrojen adı verilen izoflavonlar bulunur. Bu da soya proteini tüketen kadınlardaki menopoz belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
  • Bazı araştırmalar sonucunda, soya proteininin kemikleri güçlendirerek kemik erimesi riskini azalttığını da ortaya koymaktadır.
  • Bağışıklı sistemini desteklemeye yardımcı olur.
  • Cilt sağlığına iyi gelir.
  • İçeriğindeki temel amino asitler sayesinde, tüketilen diğer yiyeceklerin de enerjiye dönüştürülmesini kolaylaştırmaktadır.

Soya proteinin zararları nelerdir?

Soya proteini tozunun soya fasulyesinden yapıldığını düşünecek olursak zararlı olabileceği ihtimali söz konusu olmamaktadır. Ancak, diğer protein tozlarının kullanımında olduğu gibi dikkatli kullanmak gereklidir. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerji, hassasiyetin olup olmadığını öğrenmek gerekir.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz