Spordan önce kahve. Kahvenin spordan önceki yararları sıkça bahsedilen bir konudur. Bazı sporcular antrenmanlardan önce kahve içmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Spordan önce kahve içmek ise metabolizma hızını %2 ile %12 arasında, kan dolaşımında ise 75 dakika boyunca performansta %30 artışa yardımcı olmaktadır.

Vücutta bulunan adenozin kimyasalı, merkezi sinir sistemimizi frenlemektedir. Bu da demek oluyor ki; bizi sakinleştiriyor ve dinginleştiriyor. Ancak vücudumuza kafein aldığımız zaman adenozin ve kafein karşı karşıya gelmektedir. Bunun sonucunda galip gelen taraf ise kafein olmaktadır.

Spordan önce kahve içmenin ne gibi faydaları vardır?

  • Odaklanmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Daha fazla kalori ve yağ yakımı sağlamaktadır.
  • Kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
  • İçerisinde bulunan kafein maddesi kas korumasını sağlamaktadır.
  • Oluşan yorgunluğun azalmasında yardımcı olmaktadır.
  • Antrenman sırasında daha az ağrı hissedilmesine yardımcı olmaktadır.

Antrenmana başlamadan 15 ile 30 dakika kadar önce içmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kahve antrenman için iyi bir tetikleyicidir. Ancak doğru miktarlarda ve doğru zamanlarda içilmelidir. Sizde antrenmandan önce kahve içmek istiyorsanız, 15-30 dakika kadar önce içmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ortalama olarak tüketilmesi gereken miktar ise 100 mg kafein yani buda 150 ml filtre kahvedir. Kahvenizi tüketirken, krema ve şeker kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer ki bir şeyler eklemek istiyorsanız tarçın veya yağsız süt ekleyebilirsiniz.

Kafein tüketmemeye özen göstermeniz gereken saat

Vücudumuzun antrenman sonrasında büyüyüp gelişebilmesi ve kendini onarabilmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kaliteli bir dinlenme ise iyi bir uyku demektir. 16:00’dan sonra tüketilen kahve uyuyacağınız saate kadar vücudunuzdan atılamayacağı için uyku problemlerine yol açabilmektedir ve uykunuzun kalitesini düşürebilmektedir.

Kafein

Antrenman dışında fazla kahve tüketilmemeli

Kafein toleransı çok hızlı gelişmektedir. Günlük, düzenli olarak 200-300 mg kafein tüketiyorsanız, bir zaman sonra kafein ilk günkü gibi performans göstermeyecektir. Bu nedenle antrenmanlardan verim alabilmek için kafein dozunu yükseltmek zorunda kalabilirsiniz. Antrenman yapmadığınız zamanlarda kahve içmemeye veya daha az tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Yağ Yakıcı Doğal Besinler

VenEraX

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz