Squat Nedir ve Nasıl Yapılır? Squat dilimizde “Çömelme” olarak kullanılır. Squat, vücut geliştirme sporunun en temel ve yapılması gereken önemli hareketlerinden biridir. Birkaç squat çeşidi bulunmaktadır, squat çeşitlerini öğrenmek için yazmış olduğumuz squat çeşitleri yazımıza bakabilirsiniz.

Spor ekipmanı gerektiren ve kendi vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz squat çeşitleri mevcuttur. Özellikle bel altı kaslarına, kalça ve bacak kaslarına oldukça faydalı olan bir harekettir. Bel altı kaslarının yanı sıra, karın kaslarının oluşumunda da oldukça yardımcı bir hareket olan Squat, bulunduğunuz her ortamda rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Squat son dönemlerde squatgirl adı verilen kadın sporcular tarafından meşhur olmuş bir harekettir.

Squat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Squat Nasıl Yapılır?

Squat yapılırken, duruş pozisyonu çok önemlidir. Dengeli bir duruş sağlanmalıdır. Düzgün duruş ile yapılan Squat hareketleri sizin için daha verimli olacaktır. En önemli noktalardan birisi ise dizlerin bulunduğu mesafe parmak uçlarınız hizasında olmalıdır, çoğu amatör sporcu dizlerini daha öne getirip yapıyor ve bu şekilde yapılması ciddi diz sakatlıklarına davetiye çıkartmaktadır.

Ayaklarınızın pozisyonunu omuz genişliğinden fazla açmamanız gerekir. Daha fazla açıldığı zaman vücut ağırlığı sporcunun yanlarına doğru baskı oluşturmasına sebep olur ve bu nedenle verimin alınmasının önüne geçilir. Hareketi yaparken, kolların da yere paralel bir şekilde olması önemli bir noktadır. Squat hareketleri yapılırken, dik durmak yerine vücudun üst kısmının ve kafanın öne doğru hafif eğik olması gerekir. Bu eğiklik ayaklar hizasında olmalı, ve daha fazla eğilmemelidir.

Sporcuların en çok düştüğü yanlışlardan biri ise kısa sürede kas yapma düşüncesidir. Ancak kas oluşumu zaman ve emek isteyen bir durumdur. Kısa sürede bacak ve karın kasları elde etmek için, daha fazla ağırlıklar ile başlamak, ileri de bir takım sağlık problemleri ve sakatlıklar ile karşılaşılmasına neden olacaktır. Squatı ilk yapılmaya başladığınız zaman öğrenmek ve güçlenmek adına kendi vücut ağırlığınızla yapmak size verim sağlayacaktır ardından aşama aşama ağırlıklı çalışmalara geçilmelidir.

Squat Hareketlerinin Faydaları Nelerdir?

Squat hareketlerinin öncelikle bel altı kaslarına, kalça bacak ve karın kaslarına faydaları olduğunu öğrendiniz. Peki Squat hareketinin faydaları tam olarak nelerdir?

  • Squat vücudumuzdaki en büyük kas grubu olan bacaklarımızı çalıştırdığı için testosteron üretimini arttır, bu da daha fazla güç demektir.
  • Squat bacak kaslarının şekillenmesinde son derece önemli bir harekettir.
  • Squat kalçayı toplar ve sıkılaştırır.
  • Basen bölgesini sıkılaştırır, sarkmaları engeller.
  • Dik ve sağlam bir duruş kazanmanızı sağlar.
  • Karın kaslarınızı da çalıştırır.
  • Genel yağ yakımını hızlandırır.

Squat Çeşitleri Ve Nasıl Yapılır?

VenEraX

VenTeam

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz