Daha önce hiç ruhsal ve fiziksel sınırlarınızın zorlandığını hissettiniz mi? Değişen dünyayla birlikte yaşamın her alanında pek çok olayı tecrübe ediyoruz. Stres ve başarı gibi kavramlar, yaşamın zorluklarının yanı sıra, her türlü başarının altında stresin olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Stres ve Başarı

Stres ve Başarı - giphy

Günümüz dünyasında her alandaki değişikliği büyük bir yoğunluk ile yaşıyoruz. Belirli stratejiler doğrultusunda, düşüncelerin eylemlere dönüştüğü teknoloji çağına geçtik. Bu çağa geçişle birlikte, tek bir tuşla birçok faaliyeti yerine getirebiliyoruz. Değişen yaşam formları neticesinde, yeniliklere ayak uydurup başarıyı yakalayabilmek için çok yoğun stresle boğuşuyoruz.

Hal böyle olduğunda, yaşamın bize verdiği enerjiyi doğru kanallara aktaramıyoruz. Bu da en ufak olayda parlamamıza neden oluyor. Peki, stres zararlı mıdır? Aslında hayır.

Stres ve Başarı - giphy

Çünkü belirli bir düzeyde yaşanan stresin iş üretkenliğini artırdığı ve başarıyı çektiği bilimsel olarak kanıtlanmış. Ancak stresin temel yolu, hayatımızdaki başarıyı yönlendirmekten ileriye gitmemeli. Hayatın temeline koyduğumuz stres faktörünün, ilerleyen zamanlarda bize dönüşü iyi olmayacaktır.

Kişinin yaşantısını ele alıp, beklentilerini gerçekçi bir temele oturtması oldukça uzun bir deneyimdir. Özellikle değişen dünya şartlarında, her geçen gün farklı bir yaşam mücadelesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında, stressiz bir şekilde yaşamak oldukça zor. Peki ne yapacağız?

Çözüm basit: Stresi doğru bir şekilde yönlendirip başarının yollarını arayacağız.

Stres ve Başarı

Değişimi gelişim için fırsat gören ve yeniliklere açık olan insanların, stresle mücadelesi daha kolay gerçekleşmektedir. Hayat şartları içerisinde yaşanan stresin sebebi her geçen gün farklı bir boyuta evrilirken, bu insanlar stresle yaşamı nasıl aynı düzlemde tutup başarıyı yakalayacaklarını biliyorlar.

Örnek vermek gerekirse; stresin kaynağını belirleyen, olumlu ve yapıcı düşünen ve zamanı iyi kullanan insanların stres ve diğer pek çok faktörle daha kolay baş edebildiğini görürüz. Aslında bunun sebebi çok basittir: Bu insanlar stres yaşanan faktörlerin çeşitliliği ve değişkenliğini ele alarak stresle baş etmenin yollarını kendi içlerinde buluyorlar.

Motivasyon, üretkenlik, pozitif düşünme ve yapıcı kararlar alma gibi tutum ve davranışlar kişinin yalnızca stresle değil, birçok olumsuz duygu ve düşüncelerle başa çıkmasını kolaylaştırır.

Editörün Seçimi

Stresle Başa Çıkmak

Başarı Psikolojisi

VenForLife

Önceki İçerikKoronafobi Tehlikesi Yayılıyor
Sonraki İçerikKapsül Gardırop Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz