Hepimizin hayatında az ya da çok stresin psikolojik etkileri bulunmaktadır. Kimileri bununla baş etmeyi öğrenip yoluna devam ederken kimileri ise çaresizlik girdabı içinde dönüp durmaktadır. Bugün sizlere, stresin psikolojimizi nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

Stresin Psikolojik Etkileri

Stresin Psikolojik Etkileri - giphy

Önemli bir iş toplantısına geç kaldığınızı ya da trafikte takılı kaldığınız için istediğiniz yere zamanında ulaşamadığınızı hayal edin. Beyninizin kontrol kulesi olan hipotalamus, tam da bu anda stres hormonlarını uyararak vücuttaki gerginliğin artmasına neden olur. Eh, bu durumda da stresin psikolojik etkileri kaçınılmaz olacaktır.

Stres hormonları yüksek miktarda salgılandığında, vücudun “savaş ya da kaç” tepkisi ortaya çıkıyor. Fiziksel olarak bizi tehdit eden ve endişelendiren bu durumda, psikolojik stres ön planda olabilir.

Stresin Psikolojik Etkileri - giphy

Eğer stres etkisi sürekli artış gösteriyorsa, kontrol edilemeyecek bir düzeye geldiyse belki de psikolojik terapi almanın zamanı gelmiştir. Hayatı işgal eden bir stres durumunda olay hafife alınmamalı, gerekli destek mutlaka sağlanmalıdır.

Bazı insanlar ise bu olayların tam tersi olarak tepki verirler. Stresi hayatının bir parçası yapmayı benimseyen bu kişilerde, diğer insanlara oranla daha güçlü ve hırslı olma, öfkeli ve kararlı bir tutum içerisinde olma gibi ruhsal özellikler baş gösterebilir. Birçok insan stresi hayatın bir parçası olarak görmek yerine ondan şikayet eder.

Stresin Psikolojik Etkileri - giphy

“Neden bunu yaşıyorum”, “Bütün her şey sadece benim başıma geliyor” gibi umutsuz birçok cümleye hayatımızda yer verebiliyoruz. Stresin psikolojik etkisi tam da burada başlamaktadır. Psikolojimizi ve düşüncelerimizin sınırlarını belirleyen stres aynı zamanda olaylara ve hayata karşı bakış açımızın ne kadar güçlü olduğunu da belirliyor.

Stres seviyesi bazen çok üst seviyelerde seyredebilir. Bazı durumlarda o kadar yüksek düzeylerde artış gösterir ki, kişinin hayatı zindana dönebilir. Böyle durumlarda destek almak çok önemlidir.

Kronik stres ve psikoloji

Stresin Psikolojik Etkileri

Daha önce hiç kronik stres yaşayan bir tanıdığınız oldu mu? Bu kişilerin davranışlarını gözlemlediniz mi?

Eğer gözlemlediyseniz birçok kronik stres vakasında psikolojik olarak olumsuz senaryolarla karşılaşmanız olasıdır. Öyle ki, düşünceleri olumsuz olan bu kişiler, hayata karşı karamsar ve negatif yaklaşabilmektedir. Bu da, yaşam kalitesini önemli ölçütte etkileyecektir.

Stresin Psikolojik Etkileri adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Anksiyetenin Psikolojik Etkileri

Kahve İçmek Psikolojiye İyi Geliyor

VenForLife

Önceki İçerikAnksiyetenin Psikolojik Etkileri
Sonraki İçerikNöropatik Ağrı ve Stres
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz