Zihinsel ve duygusal olarak gergin hissettiğimiz zamanlarda, stres duygularıyla karşılaşabilir ve yaşanan semptomları atlatmakta zorlanabiliriz. Peki, stresli misiniz?

Stresli misiniz?

Stresli Misiniz? - giphy

Birçok insan yüksek düzeyde yaşadıkları stres dolayısıyla depresyona giriyor. Sürekli gerilim altında olmak, vücudun strese karşı uyardığı “kortizol” hormonunun etkilerini ortaya çıkarmaktadır.

Sürekli baş ağrısı çekiyorsanız, konsantrasyon eksikliği yaşıyor ve hiçbir şeyden zevk alamıyorsanız stresin etkilerini yoğun yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda stresi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Stres, belirli durum ve olaylarla baş edemediğimizde ortaya çıkan son derece normal bir duygu halidir. Ancak bir kişi stresini yönetmek için doğru adımları atmıyorsa, bu durum kronik bir hale gelmekle beraber kişinin yaşamını olumsuz hale getirebilir.

“Geminin içi su almadığı müddetçe, sonsuz büyüklükteki deniz o gemiyi batıramaz. Siz zihninize girmesine izin vermediğiniz müddetçe, olumsuzluklar da sizi yıkamaz.”

Stresli Misiniz? - giphy

Stresin temeline baktığımızda birçok taleple karşılaşabiliriz. Örneğin ilişki sorunları, mali baskılar ve bunun gibi çevresel çeşitli faktörler göz önüne alınabilir. Kişinin yaşamını ve refahını etkileyen ya da tehdit eden her durum, stresin algılanmasına neden olan bir zorluğa dönüşebilir.

Bazı insanlar için stres iyi bir motivasyon kaynağı da olabilmektedir. Hatta hayatta kalmanın altın kurallarından birisi de olabilir. Ancak vücut strese çok kolay tetiklendiğinde ya da aşırı strese maruz kalındığında, fiziksel ve psikolojik sağlığı zayıflatıcı etkilerle karşılaşmak olasıdır.

Stres, iyi bir doğal savunma biçimidir.

Stresli Misiniz? - giphy downsized large

İş stresi

Stres, hayatımızın normal bir parçasıdır. Stres kimi zaman ciddi bir hastalık gibi anlaşılabilmektedir. Hatta depresyonla karıştırılma olasılığı da vardır. Ancak günümüz şartlarında strese sahip olmayan insan yok denecek kadar az sayıdadır.

Hayatımızın temeline bu kadar yerleşmiş olan bir duyguyu bir anda silip atamayacağımız önemli bir gerçektir. Ancak onunla nasıl baş edeceğimizi bilirsek, adapte olma sürecimiz daha başarılı geçecektir.

Stresli Misiniz? - giphy downsized large

Stresli Misiniz? Aşağıdaki yönergeleri izleyin.

  1. Öncelikle yaşanan durumun dünyanın sonu olmadığını ve her zaman bir çıkış yolu olduğunu unutmayın. Sorunun kaynağına inerek çözüme yönelik düşünceler geliştirin.
  2. Sağlığınıza dikkat edin. Yeterli uyku, bol su içme, egzersiz yapma, düzenli beslenme gibi yaşam kalitemizi fonksiyonel boyutta artıran kuralları uygulayın. En stresli anlarda bile bunları aksatmamaya özen gösterin.
  3. Her şeye evet demeyi, sürekli tolerans göstermeyi, göz ardı etmeyi bırakın. Eğer bir durum sizi rahatsız ediyor ya da tehdit ediyorsa onu görmezden gelemezsiniz. Her ne yapılması gerekiyorsa onu yapın. Sorunlardan kaçmak yerine, onları çözmeyi deneyin.

Editörün Seçimi

Stresin Psikolojik Etkileri

Stresle Baş Etmek

Nöropatik Ağrı ve Stres

VenForLife

Önceki İçerikIFBB Wellness Sporcusu Vanessa Batista Hayatını Kaybetti
Sonraki İçerikCivanperçemi Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz