Bağışıklık sistemi, yaşamın önemli bir parçası ve vazgeçilmez bir unsurudur. Bu sistem olmadan rahatlıkla yaşayabilmemiz oldukça zordur. Su ve bağışıklık sistemi ikilisi üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki; tüm vücut sistemlerinin aktif bir şekilde hizmet edebilmesi için su gereklidir.

Su ve Bağışıklık Sistemi

Uzmanlar; günde en az iki litre su içmenin bağışıklık sistemini iyileştirdiğini ve etkilediğini öne sürüyorlar. Sağlıklı bir insan vücudunda, doku ve organların normal bir şekilde çalışması için bol su tüketimi önemlidir. Yeterli su tüketilmediğinde, organların işleyişi olumsuz etkilenir.

Su ve Bağışıklık Sistemi - giphy

Vücudun yaklaşık olarak %75-80’i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle hem bağışıklık sisteminin güçlenmesinde hem de sağlıklı beslenmede suyun katkısı büyüktür.

Su İçmenin İnsan Sağlığına Faydaları

  • Vücutta oluşan zararlı toksinlerin atılımı kolaylaşır.
  • Düzenli olarak bol su tüketmek, sindirim sistemi rahatsızlıklarına yakalanmanızı önler.
  • Gıdaların hücrelerimize sağlıklı bir şekilde ulaşmasına öncülük eder.
  • Ciltteki kusurların giderilmesine ve yaşlılığın etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin başyardımcısıdır.
  • Dünya üzerinde meydana gelen pek çok yaşam formunun ana kaynağı su olmaktadır. Bu yüzden suyun hayatımızdaki yeri ve işleyişi oldukça önemlidir.
  • Unutkanlık, hafıza problemleri, dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşıyorsanız bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Su ve Bağışıklık Sistemi - giphy

Bağışıklık sistemimiz, organizmayı pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Ancak bu sistemde meydana gelen birtakım aksaklıklar, sağlığımızı önemli ölçütte etkilemektedir. Yeterince su içmemek, düzensiz ya da sağlıksız beslenmek ve spor yapmamak gibi faktörler bunlardan bazılarıdır.

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren bazı işaretler vardır. Örneğin, sürekli hastalanıyorsanız bunun bir sebebi vardır. Vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemi zayıfladığında, hastalıklara ve dışarıdan gelen her türlü bakteri ve virüslere karşı vücudumuz savunmasız hale gelir. Bağışıklık hücreleri mikroplarla mücadele ederken A ve C vitaminine ihtiyaç duyarlar. Yeterince vitamin almamak da hastalıklara açık bir kapı bırakır.

Su ve Bağışıklık Sistemi - giphy

Sağlıklı ve zinde yaşamın sırrı ne yaptığımızdan ve nasıl yaşadığımızdan geçer aslında. Eğer kendimize iyi bir şekilde bakıyorsak, sağlıklı bir yaşama sahip oluruz. Gereksiz davranışlardan kaçınıyorsak, sağlığımızı güçlendirecek her türlü kuralı dikkatle uyguluyorsak bağışıklık sistemimiz güçlü bir hal alır. Böylece en ufak hastalıkta kırılmak yerine vücudumuz savaşmayı ve direnmeyi seçer. Hastalıklardan korunmanın altın kuralı budur: Kendimize iyi bakmak.

Su ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı insanların mutlu olma yüzdeleri neden bu kadar fazladır hiç düşündünüz mü? Çünkü insan kendini iyi hissettiği sürece psikolojik olarak pek çok duruma karşı da güçlüdür. İnsanın savunma mekanizması ne kadar güçlü olursa, kişi kendini o kadar dinç hisseder ve hayatı dolu dolu yaşar.

Örneğin, bağışıklığı zayıflamış kişilerde kronik yorgunluk sendromu yüksek oranda görülmektedir. Sarf edilen efordan daha fazla yorulduğunu hissetmek, zayıf bir bağışıklık sisteminin göstergesi olabilmektedir. Bu da hayat kalitesini olumsuz etkiler.

Su ve Bağışıklık Sistemi adlı yazımızı beğendin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucizevi Besinler

Bağışıklık Sisteminiz Zayıf Mı?

VenForLife

Önceki İçerikArnold Classic Africa 2020 Ertelendi
Sonraki İçerikToplu Taşımada Sağlık Önemli
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz