Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların sıklıkla tercih ettiği metro, otobüs, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçları, dikkat edilmediğinde pek çok bulaşıcı hastalığın yayılma ortamına dönüşebiliyor. Toplu taşımada sağlık önemli bir faktördür. İşte, bu konuda yapabilecekleriniz…

Toplu Taşımada Sağlık Önemli

Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır. Bu hastalıklardan korunmak için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Sizler için bunları derledik.

1- Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Takviye edici gıdalar alın.

Toplu Taşımada Sağlık Önemli - giphy

Bağışıklık sisteminiz, bir kalenin duvarları gibidir. Sistem ne kadar güçlü olursa, o kadar ayakta kalırsınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu yazılara göz atın:

Su ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucizevi Besinler

Bağışıklık (İmmünite) Nedir?

Bağışıklık Sisteminiz Zayıf Mı?

2- Ellerinizi sık sık yıkayın.

Toplu Taşımada Sağlık Önemli - giphy

Günlük hayatta her yere temas eden ellerimiz, pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden ellerin sık sık yıkanması gerekir. Elinizi yüzünüze, ağzınıza, gözlerinize  ya da burnunuza götürmeyin. Birçok virüs bu yolla vücudumuza girmektedir.

Toplu taşımada tutunduğumuz inme butonları ve tutacaklar sanıldığı kadar hijyenik değildir. Bu sebepten dolayı, toplu taşıma araçlarından indikten kısa bir süre sonra ellerinizi iyice yıkamaya özen gösterin.

3- El dezenfektanları taşıyın.

Toplu Taşımada Sağlık Önemli - giphy

Kısa sürede su ve sabuna ulaşamayacağınız ortamlarda el dezenfektanları iyi birer çözüm olabilir. Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra dezenfektan sıkarak temizlik sağlayabilirsiniz. Ancak dezenfektan kullanmak, elleri sabun ve suyla temizlemenin yerine geçmemektedir. En iyi yolun ellerinizi düzenli aralıklarla temiz bir şekilde yıkamak olduğunu unutmayın.

4- Trafiğin çok yoğun olduğu saatlerde seyahat etmekten kaçının.

Toplu Taşımada Sağlık

İnsanlar sabah işe giderken ve akşam işten dönerken trafik yoğun geçmektedir. Özellikle büyük şehirlerde seyahat ederken otobüsler kalabalık olduğu için, viral hastalıklara davetiye çıkarırlar. Bu konuya dikkat etmekte fayda var.

Grip mevsiminde viral hastalıklardan korunmak için bu altın kurala uyabilirsiniz. Ayrıca kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmak da bir başka çözüm yoludur. Toplu alanlara ne kadar çok girerseniz, hastalığa yakalanma riskiniz de o kadar artacaktır. Hastalıkların pek çok ortak kullanım alanları vasıtasıyla bulaşabildiğini söylemek zor değildir. Bu alanlara girdiğinizde dikkatli olmalı ve işlerinizi olabildiğince kısa sürede halledip uzaklaşmalısınız.

VenForLife

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz