İsminden anlaşılacağı üzere The Truman Show’dan esinlenerek ortaya çıkan Truman sendromu nedir? Bu sendrom kimlerde görülür? İşte, yazının devamı…

Truman Sendromu Nedir?

Çoğunlukla kuşkucu kişilerde görülen, sanrısal bozukluklarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olan truman sendromu; insanların, kendilerini sürekli “bir televizyon şovundaymış gibi” hissetmesine verilen isimdir.

Truman Sendromu Nedir? - giphy

Bu hastalığa yakalanan kişiler, hayatlarının her anının sanki filmlerdeki gibi kameraya kaydedilip televizyonda yayınlandığını zannediyorlar. Pek çok ABD’li psikiyatrların düşüncesine göre bunun psikiyatrik bir hastalık olabileceği gibi aynı zamanda Parkinson gibi nörolojik kaynaklı bir bozukluk olabileceğini de öne sürüyorlar.

Bu kişiler şiddetli kuşkucu nörolojik belirtiler gösterebileceği gibi paranoyak davranış biçimleri de sergileyebilirler. Diğer insanların düşüncelerini önemsemeyen bu kişiler, mevcut düşüncesinin yanlış olduğunu bilmesine rağmen gerçeklerden yanlış anlamlar çıkartabilirler. Paranoid sanrılar psikoz çerçevesinde ele alınmalıdır. Bu kişiler asla hasta olduklarını düşünmez ve yalnızca kendi düşüncelerinin doğru olduğunu öne sürebilirler.

Truman Sendromu Nedir? - giphy

Bu çeşit sanrıların başka modelleri de mevcuttur. Örneğin, kişi sürekli aldatıldığını ya da sevilmediğini düşünebilir. Bu kişilere göre her ne yapılırsa yapılsın yalnızca kişinin söyledikleri doğrudur ve onun düşüncelerinin yanlış olma ihtimali göz önünde bile olamaz.

Truman sendromunu tüm bireyler yaşayacak diye bir husus yoktur. Yaşanan tüm belirtileri (paranoyaklık, kuşku, güvensizlik vs.) göz önünde bulunduracak olursak; truman sendromuna ilgi duyan kişiler (truman sempatizanları) bulunabilir.

Truman Sendromu Nedir? - giphy

Bu takıntılara sahip olan birçok bireyde sosyal adalet duygusu gelişmemiş olabilir. Bencillik ve yanlış anlama kapasiteleri yüksek olabileceği gibi dünya düzeninin yalnızca kendilerinin üzerine inşa edildiğini varsayabilirler. Bu eğilimde olmak, kişinin psikolojisine zarar vererek onu dış dünyadan soyutlar.

Modern zaman hastalıklarından biri olan truman sendromu, sürekli izleniyorum paranoyası ile gerçekleşir. Bu kişiler, uydular ve kameralar aracılığıyla her yaptıklarının izlenip kaydedildiğini düşünüyorlar. Temelde güvensizlik ve kuşkuculuğun ağır olduğu bu varsayımda bireyler, yaşamlarını teknolojik aletler yüzünden kısıtlandığını (izlendiğini) düşünerek geçirebiliyorlar.

Truman Sendromu

“Biri beni gözetliyor”, “yaptıklarım her an takip ediliyor” gibi bakış açısı argümanlarıyla dolu olan bu sendromda, popüler kültürün ve televizyon kültürünün, insanların akli dengeleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabildiği gerçeğini gözler önüne seriyor.

Editörün Seçimi

Dağınık Beyin Sendromu Nedir?

Wernicke Korsakoff Sendromu

VenForLife

Önceki İçerikMalthus Felaketi Nedir?
Sonraki İçerikCapgras Sendromu Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz