Uyuyamamanın pek çok nedeni olabilir. Bunların başında stres ve depresyon gelmektedir. Uyku sorunu yaşayanlar için uzak durması gereken besinleri sıraladık. Keyifli okumalar!

Uyku sorunu yaşayanlar hangi besinlerden uzak durmalı?

1Fastfood ürünleri

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya! - giphy

Gün içerisinde dengesiz beslenmenin uyku kalitesini azalttığı yönünde pek çok araştırma mevcut. Fast food ürünlerinin tüketilmesi kişide yorgunluğa neden olurken aynı zamanda uykuya dalmayı da zorlaştırıyor.

2Kafeinli içecekler

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya! - giphy

Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler, uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, yatmadan önce kahve içmenin uykuya dalmayı zorlaştırdığını ortaya koyuyor. Ayrıca uyku hormonu melatoninin üretimi de yavaşlayarak uyku düzeni olumsuz etkileniyor.

3Baharatlı Yiyecekler

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya! - giphy

Uyku, bedenin dinlenmesi için en önemli yaşam dilimlerinden biridir. Kaliteli bir uykunun sırrı, kaliteli beslenmekten geçer. Örneğin, yemekleri daha lezzetli kılmak için kullandığımız baharatlar, göründüğü kadar masum değildirler. Baharatların en büyük yarattığı sorunlar; mide krampları, mide yanması ve karın ağrısı gibi semptomlardır.

4Soğan

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya! - giphy downsized large

Her zaman severek tükettiğimiz soğan aslında o kadar da masum bir besin değil. Akşam yemeklerinde sıklıkla tükettiğimiz soğan, uyku bozukluklarına sebep olabiliyor. Şişkinlik gibi çeşitli mide problemlerine sebep olan soğan, mide asidinin artmasına neden oluyor. Bu sebeple akşam yemeğinde soğanı fazla kaçırmamak gerekir.

5Fasulye, brokoli ve karnabahar

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya! - giphy downsized large

Fasulye, brokoli ve karnabahar gibi sebzeler gaz problemlerine ve mide şişkinliğine sebep olabilir. Yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmez.

6Cips ve pizza gibi yağ oranı yüksek yiyecekler

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya

Cips ve işlenmiş ürünler her ne kadar lezzetli gözükse de, uzak durulması gerekenler arasında yerini koruyor. Cipsin içeriğinde bulunan monosodium glutamat nedeniyle uykuya dalmanız zorlaşabilir.

7Acı Biber

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya! - giphy

Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve kaliteli bir uyku uyumak şart. Ancak yatmadan önce acı biber tüketenlerin uykuya daha zor daldıkları gözlemlenmiş. Eğer uyku sorununuz varsa, acı biberden uzak durmalısınız.

8Alkol

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya

Alkol alıp sızmak kişisel sağlığı olumsuz etkileyen bir davranıştır. Sürekli alkol alan kişilerde beyinde uyuşma eğilimi görülür. Bu da kalitesiz uykuya sebep olur. Ertesi gün yorgun, halsiz, sinirli kalkmanın nedeni budur. Kişi tam olarak uykusunu alamaz.

Uyku Sorunu Yaşayanlar Buraya adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler

Uyku Şart! Sabahları Uykusunu Alamayanlar İçin İlaç Gibi Gelecek Tavsiyeler

VenForLife

Önceki İçerikAteş Düşürürken Yapılan Hatalar
Sonraki İçerikEvde Bacak ve Kalça Antrenmanı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz