3 adımda sağlıklı iletişim. Hayatın vazgeçilmez bir geleneği olan iletişim, insanların bir araya gelmelerini, birlikte yaşamalarını sağlar. Sağlıklı bir iletişimin kurulabilmesi için kendimizi tanımalı, karşımızdaki insanı etkin ve ilgili dinlemeliyiz. İletişim becerisinde dinlemenin yanında empati kurmayı da öğrenmemiz gerektiğini savunan Wilson ve Kneisl’e göre (1988), empatik anlayış olmadan kişilerin duygusal dünyalarına girmenin mümkün olamayacağını ve gerçek anlamda bir yardım yapılamayacağını belirtmektedirler.

İşte iletişim becerilerinizi geliştirecek bazı öneriler..

 

1-Konuşmadan Önce Düşün

chloe moretz what GIF
“İletişim bir iletişimsizlik düzeneğidir.” /Jacques Lacan  (İletişim)

 

Daha iyi bir iletişim kurabilmek  ve şuan ki halinizden daha iyi bir insan olabilmek için konuşmadan önce söylediklerinizi bir kez daha gözden geçirin. Konuşacağın konu karşındaki insanda ne kadar anlam ifade ediyor? Bazı insanlar konuşacakları konuyu evirir çevirirler, en basit konuyu bile uzattıkça uzatıp işin içinden çıkılmaz bir hale getirirler. Böylesi insanları sıkıcı buluruz elbette. Düşüncelerinizi ön plana çıkarırken konunun özünden de çıkmamayı göz önünde bulundurun. Aksi halde hiç kimse tarafından dinlenmeyen, boş ve hatta sıkıcı konuşan biri olarak algılanırsınız.

 

Arkadaşlarınla otururken sevdiğin bir konudan bahsettiğin esnada zıt fikirleri olan bir arkadaşınla bir araya geldin ve hatalarını senin yüzüne vurmaya başladı. Burada tutumun ne olur? Ondan kendini üstün görüp , aşağılayıcı ifadelerle karşındaki insanın fikirlerini  çürütmeye kalkarak kaos ortamı mı yaratırsın yoksa karşılıklı saygı çerçevesinde karşındaki insanın sana uymasa da görüşlerine değer mi verirsin?

 

Bazı insanlar düşüncesiz davranabilir hatta boş konuşabilir .Burada ki tutumumuz karşıdaki kişiye kendisinin size yaptığı gibi kaba bir üslupla değil, nezaket sınırları içinde olaya yaklaşmak olmalıdır. Bunu başarabildiğiniz takdirde daha mutlu bir insan olduğunuzu göreceksiniz. Aksi halde her şeye alınan, sürekli yanlış anlayan hatta kavgacı bir insan olarak anılabilirsiniz.

 

“Konuşmadan önce düşün! Gereği var mı? Şefkat barındırıyor mu? Kimseyi incitebilir mi? Sessizliği bozacak kadar değerli mi?” Lao Tzu

2-Etkili İletişim ve Kendini Doğru İfade Etmek

talking blah blah blah GIF
“İletişimdeki en büyük sorun, bunun gerçekleştiği yanılsamasıdır.”/George Bernard Shaw (İletişim)

 

Düşüncelerini ön plana çıkararak kendini net bir şekilde ifade edebilen bireyler, toplumsal ilişkilerde de daha başarılı ve ön planda bulunurlar. Bu kişilerin anlattıkları açık ve nettir, çelişki bulunmaz. Boş konuşmak yerine duyduklarından, okuduklarından, gördüklerinden ve anladıklarından yola çıkarak kendi fikirleriyle bütünleşen düşünceleri öne sererler.

 

Yapılan araştırmalar, kendini doğru ifade etmekte sözcüklerin oranının sadece %20 olduğunu, ifade etme çabasının ise %80’inin kelimeler kullanılmadan gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Burada anlatılmak istenen ne kadar çok konuşulduğundan ve ne anlatılmak istenildiğinden  ziyade anlatmak istediğimiz düşünceyi nasıl doğru bir şekilde söyleyip karşıdaki insanda olumlu bir izlenim bıraktığımızdır. Kişi ancak kendisini doğru bir şekilde ifade edebilirse sağlıklı bir iletişim kurabilir.

 

Kendini doğru ifade ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, anlatılmak istenen konunun sözcüklerin yanında duygular, jest ve mimiklerle desteklenip güçlendirilmesidir. Bunu yaparken anlatmak istediğiniz şeyi dolandırmadan, bastırmadan net bir biçimde dile getirmelisiniz. Anlattığınız durumla ilgili konuyu destekleyen açıklamalar yapabilmelisiniz.

 

Ne istediğini, istediğinin nasıl olması gerektiğini doğru bir şekilde ifade eden kişiler daha özgüvenli bireyler olmakla beraber, hayatta daha başarılı olurlar. Yani kendini doğru ifade etmekte özgüvenin önemi büyüktür.

 

Özgüven; kendimize yönelik geliştirdiğimiz iyi düşünceler sonucu iyi hissetmemizdir.Farklı bir deyişle kendimizi olduğumuz gibi kabul edip mutlu olmaktır.”Ne yapsam, nasıl davransam. Böyle yapsam ne düşünürler, öyle yapsam el alem ne der?” yerine kendimizle ve çevremizle barışık olduğumuz sürece daha özgüvenli ve mutlu birisi oluruz. Özgüven Nasıl Kazanılır? 5 Maddede Açıklıyoruz adlı Yazının devamı için buraya TIKLAYIN.

3-Etkili İletişimin Temel Taşı; Dinleme

temptation island yes GIF by Videoland
Dinlemeyi öğrenirsen, kötü konuşanlardan bile fayda sağlayabilirsin” /Plutarch (İletişim)

 

İletişimin daha verimli olmasını sağlayan beceriler, etkili dinleme ve etkili tepki verme olarak özetlenebilmektedir. Etkin dinleme; karşımızdaki bireyin sözel olmayan davranışlarının (vücut duruşu, yüz ifadesi, hareketleri, ses tonu gibi) gözlemleme ve anlama; sözel mesajları dinleme ve anlama; içeriği dinlemeyi içermektedir.(Egan, 1994).

 

Bireylere etkin dinleme becerileri kazandırılırsa,bunu günlük yaşamlarına, aile yaşamlarına hatta tüm insanlarla olan iletişimlerine uygulayabilirler. Bu da onların iletişim çatışmalarına girmelerini biraz olsun ortadan kaldırmış olacaktır. (Gordon, 1993).

 

Karşılaşılan kişiler arası ve kişisel sorunların bir kısmı bireylerin duygularını anlatma ya da ilgi ve isteklerini kendileri için önemli olan bireylere iletmede başarısız olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu durum bireyler arasında “iletişim yoksunluğu” veya “iletişim kopukluğu” meydana getirmektedir. Bu yoksunluk ya da kopukluk ile birbirlerini dinlemeyi bırakıp ağız dalaşına girdikleri, zaman zaman da bunu terk ederek birbirleriyle hiç konuşmadıkları gözlenmektedir (Özer, 1995).

 

Dengeli ve sağlıklı bir ilişki kurarken kendi düşüncelerimize önem verdiğimiz kadar karşımızdaki insanın da görüşlerini dikkatle dinlemeli ve anlamaya çalışmalıyız. Etkili iletişimde bilinmesi gereken bir diğer kilit nokta kendine dönük, sürekli kendinden, ilgileri ve bilgilerinden bahseden insanların güçlü ve sağlıklı ilişkiler kuramadıklarıdır. İyi bir dinleyici olmak başkalarıyla bağlantı kurup, hem kendi düşüncelerimizi aktarmamızı hem de karşımızdaki insanın düşünceleri ve tecrübelerinden yararlanarak bir şeyler öğrenmemizi sağlar.

 

Dinlemek bilgi sahibi olmamıza katkı sağlamasının yanında karşı tarafa saygı gösterdiğimizin ve fikirlerine önem verdiğimizin de bir işaretidir. Etkili dinlemek ile ilgili yapılan hatalardan birisi de büyük mevki ve otorite sahibi bireylerin gittikçe kendi fikirlerini anlatma ve yaptırma isteğinden dolayı daha az dinlemeleri ve daha çok yargılamalarıdır. Bu davranış biçimi kişinin kendine olan saygısını yitirmesiyle beraber, karşıdaki insanın gözünde de olumsuz bir imaj bırakır. Ne kadar başarılı olursanız olun ve hangi makamda bulunursanız bulunun, kendinizi geliştirme ve öğrenme ihtiyacınızı unutmayın ve kaybetmeyin.

 

Dinlemek gösterebileceğimiz nezaketlerin en yükseğidir. Dale Carnegie

 

SEVEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER YAZILAR:

Kitap Okumak Özgürlüktür! Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum

Kitap Okumak Hakkında Söylenmiş En İyi 20 Söz

Bu da Geçer! Stres Yönetimini Öğrenin

Toplanın! İnsomnia(Uykusuzluk) ile Nasıl Başa Çıkacağınızı Anlatıyoruz

Tüm Gerçekleriyle Depresyon ve Yapılması Gerekenler

Yıllarca Kandırıldık Mı? Vitaminler Aşkına!😱

Buzdağı İllüzyonu! Her Başarının Arkasında Yatan 6 Acı Gerçek

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

Önceki İçerikKayısılı Vegan Bar
Sonraki İçerikUyku Şart! Sabahları Uykusunu Alamayanlar İçin İlaç Gibi Gelecek Tavsiyeler
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz