İnsanoğlunun ilk sosyal deneyimlerini yaşadığı ortam ailedir. Bireyin yaşamının ilk adımları bu ortamda gerçekleşir. Bireyin yaşamının ilk yıllarında sevilme, okşanma, kucağa alınma, beslenme ve koruma gibi gereksinimleri yeterince karşılanmış ise bu temel güven duygusunun oluşmasını sağlar. Aile içi ilişkilerde sağlıklı bir yuva ortamının kurulması, ailenin fonksiyonlarını ortaya çıkarmak ile mümkündür.

Bireylerin kişisel ihtiyaçlarının zamanında karşılanması ve onların hedeflerine ulaşmasının sağlanması aile ortamında vazgeçilmez unsurdur. Aile, mutluluk ortamıdır. Aynı şekilde aile içindeki etkileşim de çocuğun “ben değerliyim” ya da “değersizim” duygusuna itmektedir. Bu düşünceler aile içerisinde yaşanılan ve ait olunan kurallar ile alakalıdır.

Çocuğun yetiştirilme tarzı, aile içi ilişkilerini etkiler. Unutulmaması gereken nokta; sağlıklı bir çocuk yetiştirmek isteyen bireylerin, çocukların kendilerini önemli ve değerli hissetmesi için destek olmalı ve yeni atılım ve başarılarına ulaşmalarında yardımcı olmalıdır.

Aile İçi İlişkilerde

Bireyler aile içerisinde emniyette hissetmek isterler. Aile içinde oluşan temel güven ve dayanışma duygusu bu hissi destekler niteliktedir. Aile dışında bireyin karşılaştığı stres oluşturan olumsuz olaylar çok fazla yıkıcı nitelikte olmazken, anne ve çocuk, abla kardeş ve eşler gibi güven duygusunun yaşandığı aileler arasında geçen sıkıntı ve kaygılar daha yıkıcı olabilmektedir.

Aile İçi İlişkilerde

Eğer aile içinde güven ve dayanışma duygusu sağlanamamışsa bu insanlar gündelik işlerini yapmakta zorlanır yoğun stresin etkisi altında kalırlar. Dolayısıyla çevresi ile sağlıklı yakın ilişkiler kuramazlar. Kendisini güven içinde bulmayan bireyler ilerleyen zamanlarda, sağlıklı bir aile ortamı kurmakta diğer insanlara göre daha fazla zorluk çekerler.

Aile İçi İlişkilerde

Aile içi ilişkilerde dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Empati kurabilmek; empati kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak onun düşünce ve fikirlerini benimseyebilmektir. Örneğin; çocuk oyuncağını kırdığında ” Üzülecek ne var” yerine, o oyuncağın çocuğumuz için ne kadar kıymetli olduğunu anlatan cümleler kurmamız daha sağlıklı olacaktır. “Oyuncağını çok sevdiğini ve üzüldüğünü anlıyorum..” gibi.
  • Dinlerken fiziksel hal ve hareketlerimize dikkat etmek,
  • İletişimde bulunduğumuz aile ferdiyle karşılıklı oturmak ve yüzümüzü ona yöneltmek,
  • Karşımızdaki kişiyi dikkatli bir şekilde dinlemek; aile bireylerinden biri bir problemle ilgili konuşurken diğer bireyin onu dikkatli bir şekilde dinlemesi, gazete, televizyon vb. başka şeylerle ilgilenmemesi,
  • Arada bir karşımızdaki kişiyi dinlediğimizi gösteren mimikler kullanmak,
  • Konuşurken söz kesmemek ve müdahale etmemek,
  • Duygusal cümlelere dikkat etmek ve bunu anladığını gösteren ifadeler kullanmak aile içi ilişkilerde sağlıklı bir iletişim ortamının kurulması için önemlidir.

Aile İçi İlişkilerde Bunlara Dikkat Edin adlı yazımızı sevdin mi ? O zaman buna da göz atmayı unutma!

Zamanını Boşa Harcamayı Bırak!

Aile İçi İlişkilerde

Önceki İçerikSağlıklı Ebeveyn Çocuk İlişkisi
Sonraki İçerikAiledeki İletişimi Etkileyen Faktörler
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz