Sözel olmayan iletişim yollarının önemi oldukça büyüktür. Beden dili de bu grup içerisinde yer alır ve sözlü mesajın güçlendirilerek daha iyi bir anlatımla karşı tarafa ulaşmasını sağlar.

Sözel olmayan iletişim; duruş, bakışlar, jest ve mimikler, ses tonu gibi sözlü mesajı destekleyen bedensel mesajlara verilen isimdir. Beden dili, kültürden kültüre farklılık gösterebilir. Yaş ve cinsiyet gibi faktörler de beden dilinin gelişiminde etkili olmaktadır.

Sözcükler kadar sessizlikte de iletişim potansiyeli vardır. Konuşmanın olmaması ya da görmezden gelmek iletişimin olmadığı anlamına gelmemektedir. Aslında gündelik yaşamda  beden dilini kullanarak pek çok kez iletişim kuruyoruz, değil mi ?

Duygu ve düşüncelerini sözcüklerle anlatmakta güçlük çeken kişiler, beden dilini sıklıkla kullanmaktadırlar.

Beden dili, bazen doğrudan mesaj vermektedir. Örneğin; kişi öfkeliyse, öfkesini illa dile getirmesi gerekmez. O kişiyle göz göze geldiğimizde dik dik bakması, gözlerini kaçırması gibi davranışlar da kişinin öfkesini yansıttığı bir iletişimdir.

Beden Dili

Korku anında gerilme, mutluyken gülme, yenidoğan bebeğin annesine yönelmesi ya da korktuğunda kafasını geriye atma gibi davranışlar da yine beden dilindeki birtakım değişiklikleri ifade etmektedir.

Editörün Seçimi

Sen Dili & Ben Dili

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Önceki İçerikSen Dili & Ben Dili
Sonraki İçerikİletişimde Jest ve Mimikler
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz