Empati ve empati kurmak hakkında herkesin az da olsa bir bildiği mutlaka vardır. Aslında doğuştan sahip olduğumuz bu yeteneği, çevremizdeki insanlara sık sık uygulayarak yaşanan problemlerin en az yanlış anlaşılmayla atlatılmasını sağlayabiliyoruz.

Empati Kurmak

Empati kurma yetisi, insanların hayatlarında her daim karşılaşacakları ve ihtiyaç duydukları önemli bir konudur. Diğer bir ifadeyle; küçük yaşlardan itibaren çevremizde gördüğümüz, duyduğumuz ve insanların davranış ve olgularıyla empatiye bakış açımız değişiyor.

Aslında iletişimin de yapı taşı niteliğinde olan empati kurmak, herkesin bilmesi gereken ve yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Birbirini anlamayan ve sürekli yargılayan insanların bulunduğu toplumlarda, yanlış anlaşılmalar ve tartışmalar sıklıkla yaşanır. Bunun sonucu olarak toplumun huzuru bozulur, gerekli refah ortamı sağlanmazsa büyük problemler ortaya çıkabilir.

Bazı insanlar empati kurmanın gerekliliğini kavrayıp hayatlarında sıklıkla yer verirken, bazıları da bu yetinin ne kadar önemli olduğunun farkına varamıyor. Karşı taraftaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlayabilmek ve onunla daha sağlıklı bir iletişim kurmak için, empati yapabilmeliyiz. Doğru bir iletişim yolunda empati yapmak, karşı tarafı anlamamızı ve iletişim çatışmalarının önüne geçmemizi sağlar.

Empati Kurmak

Empati yapmanın faydaları nelerdir ?

  1. Empati kurmak, kişileri bencillikten kurtarır.
  2. İnsani duyguların gelişmesine öncülük eder.
  3. İnsanların birbirlerini anlamasına yardımcı olur.
  4. En büyük iletişim problemlerinden birisi, kaynağın ( gönderici ) ilettiği mesajların alıcıya istenen amaçlarla ulaşmaması ve yanlış anlaşılmalardır. Bunların önüne geçmenin en kısa ve kestirme yolu, empati yaparak karşıdaki insanın fikirlerine de yer vermektir.
  5. Vicdanen rahatlama ve huzur hissiyatı verir.

Son olarak; fazla empati yapmak kişiliğimize zarar veriyor mu ?

Sürekli empati yaptığınızı ve insanları anlayarak sorunlarına çözümler ürettiğinizi düşünün. Bu ne kadar olumlu ve gerekli bir şey olsa da, uç boyutta yapılan bazı davranış tutumları ve kötü niyeti olmayan düşünceler, kişilerin kendini karşı tarafın yerine koymasında aşırıya kaçmaya neden olabiliyor.

Empati Kurmak

Empati yeteneğinin fazlaca gelişmiş olduğu bir insanı hayal edin. Kendini sürekli başkalarının yerine koyduğu için olmayacak şeyleri bile anlayışla karşılayabilir. Sorunları çözmek için empatiye sıklıkla danışan kişilerin bu iyi niyetleri zaman içerisinde suistimal edilebilir. Bu da kişinin psikolojik olarak etkilenmesine neden olur.

Empati Kurmak

Kişi sürekli karşısındakinin derdini kendi deri gibi görüp, hiç yapmayacağı kısa ya da uzun vadeli hatalara düşebilir. İnsanların sorumluluklarını üstlenerek kişinin hayatının zorlaşmasına neden olabilir.

Empati Kurmak adlı yazımızı sevdin mi ? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Parmak Boyunuz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Her Zaman Mutsuz Hissediyorsanız Bu Alışkanlıkları Acilen Bırakmalısınız

Önceki İçerikSteve Kuclo İle Kas İnşa Et
Sonraki İçerik2019 Power and Grace Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz