Beden dili incelenirken, vücut iki bölümde ele alınır ve bütünsel mesajlar değerlendirilerek iletişimin neden ve amaçları belirlenir. İletişimde jest ve mimikler, kişinin kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi için oldukça önemlidir.

İletişimde Jest ve Mimikler

Yüz kısmında; alın, kaş, göz, ağız ve dudakla verilen mesajlar mimik olarak adlandırılır. Baş, el-kol, parmaklar ve ayaklar gibi vücudun tümünü ifade eden iletişim kullanımı ise jest olarak adlandırılmaktadır.

İletişimde Jest ve Mimikler

Jest ve mimikler kendiliğinden ortaya çıkabildiği gibi istenmedik hareketler olarak da meydana gelebilir. Ancak her hareketin altında bilinçaltı bir neden ve amaç yatmaktadır. Kişi her ne kadar duygularını saklamaya çalışsa da, beden dili kendini ele vereceğinden gizleyemez. Örneğin; titreyen el ve gergin duruş gibi vücut hareketleri, kişinin yoğun bir gerilim altında olduğunun işaretidir.

Mimiklerimizle verdiğimiz her mesaj, jestlerle verilen mesajlara oranla çok daha anlamlı ve başarılı olmaktadır. Bu aşamada yüz ifadelerinin anlatım bütünlüğünü sağlaması, küçümsenmeyecek kadar büyük ve ciddiye alınacak kadar etkilidir. Mutluluk, korku, endişe, kızgınlık ve şaşkınlık gibi durumların kolaylıkla dile getirilmesini sağlayan mimikler, iletişim esnasında kısa sürede kendiliğinden gerçekleşmektedir.

Editörün Seçimi

Yoğunluk Antrenmanı: Kardiyoya Gerek Yok

Doğru Algılama

Önceki İçerikBeden Dili ve İletişim
Sonraki İçerikEKT Nedir ?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz