İletişimin kalitesini ve etkinliğini bozan pek çok engel vardır. Bunlardan bazıları tutarsızlık, güvensizlik, isteksizlik, yeterince dinlenmeme, aşırı bilgi yüklemek, statü, yaş ve cinsiyette uyuşmazlık, gürültü ve buna benzer diğer çevresel faktörlerdir. Bu engellerin bazıları doğrudan insan psikolojisinden etkilenirken bazıları da kişinin inanç , tutum ve davranışları ve iletişimin kalitesi gibi faktörlerden etkilenir. İşte İletişimi Bozan Engeller …

1- İnsanların iletişim konusunda seçiçi davranmaları, ( genellikle duymak istediklerini duyan ya da görmek istediklerini görenler)

İletişimi bozan engeller

2-İnsanların statü farklılıklarını gözetmeleri, ( insanlar üstlerin mesajlarına, astların mesajlarına oranla daha fazla önem verirler. )

İletişimi bozan engeller

3-Güven eksikliği duymak, karşı tara inanmamak ya da karşıdaki kişiyle ilgilenmemek,

4-Anlaşılmazlığa ya da karışıklığa neden olan ifadeleri kullanmak,

İletişimi bozan engeller

5-Karşıdaki kişinin sorununa bir ya da birden fazla çözüm üretmek, ( Emir verme, gözdağı verme, ahlak dersi verme gibi)

İletişimi bozan engeller

6-Karşıdaki kişiyi yargılamak, değerlendirmek ya da sözünü kesmek, ( Eleştirmek, alay etmek ve yorumlamak gibi )

İletişimi bozan engeller

7- Son olarak; karşıdaki kişiyi sınamak veya sorguya çekmek için soru sormak ( Neden bu kadar geç kaldın ? vb.) gibi davranışlar iletişimi bozan engeller arasındadır.

İletişimi bozan engeller

İletişimi Bozan Engeller adlı yazımızı sevdin mi ? O zaman bunlara da mutlaka bakmalısın!

Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Takıntılar ile Yaşamak (Obsesif Kompülsif Bozukluk)

Önceki İçerikBill Gates’in Hafızalara Kazınan 15 Sözü
Sonraki İçerikEn Çok Rastlanan Stres Nedenleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz