Kişinin sosyal yaşantısı, eğitim durumu, gönderici ve alıcı arasında gerçekleşen mesajdaki anlam farklılığı gibi faktörler iletişimin kalitesini belirler. Peki, kendini doğru ifade etme ne kadar önemlidir ?

Kendini doğru ifade etme

Kişilerin yaşam görüşleri, duygu ve düşünceleri, alıcının o anda zihninden geçirdiği düşünceler ve bulunulan ortam gibi durumlar, iletişimin durumunu ve iletilen mesajın alıcıya doğru ulaşıp ulaşmadığını belirlemektedir.

Kimi zaman, kendimizi iyi ifade edemediğimizin ya da karşımızdakinin bizi anlamadığı hissine kapılırız. Uygun kelimeyi bulamamak, şaşırmak, yanlış bir kelime söylemek ya da dili dolanmak, nasıl anlatacağını bilememek gibi durumlar hemen herkesin başına gelebilir ve oldukça normaldir.

Eğer kişi kendisini doğru bir şekilde ifade edebilirse, kendini dinletmesini bilir ve herkesin kalbini kolaylıkla kazanabilir. Ancak kendisini doğru ifade edemeyen ve özgüveni düşük olan kişiler; ne kadar fikri değerli olursa olsun, karşısındaki insan inanmayabilir ya da dinlemek istemeyebilir.

Editörün Seçimi

İşitme Testi Türleri Nelerdir ?

Hamilelikte Okunabilecek Kitaplar

Önceki İçerikSadece 5 Dakikada Fıstık Ezmeli Toplar Yapıyoruz!
Sonraki İçerikSen Dili & Ben Dili
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz