Güçlü ve zayıf noktalarının farkında olan birey, kendini tanır, yapabileceklerinin farkındadır ve dolayısıyla kendi kimliğinin de bir parçasını oluşturur. Kendinizi ne kadar iyi tanır ve özelliklerinizin farkında olursanız, o kadar öz saygı potansiyeliniz yüksek olur. Ayrıca bu kendinizi sevmeyi mümkün kılar ve toplumun size empoze ettiği baskıcı tutumlardan kurtulmanızı sağlar. Peki, öz saygınızı güçlendirmek için neler yapabilirsiniz ?

Öz saygınızı güçlendirmek için ilk kural: Başkalarının ne söylediğini bir kenara bırakın

Unutmayın, hiç kimse herkesi mutlu edemez. Bırakın başkaları hakkınızda konuşsun.  Herkesi memnun etmeye çalışmak bir tür kısır döngüdür ve bir süre sonra strese girmenize sebep olacaktır.

Her ne kadar siz birilerine yaranmak isteseniz de onları asla memnun edemezsiniz. Belki de bu durumda yapmanız gereken, duymamazlıktan gelmek. Başkaları fikirlerini istediği kadar söylesin, günün sonunda herkes kendi yolunu yürüyecek  😊

Sosyal yargı korkusu, reddedilme ya da kötü biri olarak algılanma korkusu kendi benliğimizi ve yapabileceklerimizin potansiyel sınırını kısıtlar. Başka bir deyişle, diğer insanların düşüncelerini dikkate almak ve kendi hayatınız üzerinde alacağınız kararları başkalarının inisiyatifine bırakmak, yolunuza koyacağınız en büyük engellerden birisidir. Başkalarının ne söylediği, sizin için başkası olduğu sürece bir önemi olmamalı. 

Benden nefret edip kaybetmemi bekliyorlar, çünkü bu benle savaşmaktan daha kolay.

Öz Saygınızı

Ne kadar ileri gidebileceğinizin farkında olun

“Ancak kim olduğunuzu bildiğinizde kendinizi sevebilirsiniz” diyor Ana Moreno. Kendinizi tanıyın ve yeteneklerinizi keşfedin. Çünkü bu doğrultuda kendinize güvenir ve öz saygınızı korursunuz.  Uyum sağlamak, bir şeyler yapabilmek konusunda ilerlerken size özgü bir varlığınız olduğunu ve değerli bir birey olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Kendiniz olmaya cesaret edin ve engelleri artık yıkın.  Kim olduğunuzu kabul edin, böylece öz saygınızı güçlendirebilirsiniz. Sınırlamalar, geçmişteki başarısızlıklar ve engeller, sizin için dinlenme noktası olmaktan öteye gitmemeli.  Kendinize güvenip başarıya ulaştıkça, öz saygınızın daha da arttığını fark edeceksiniz.

Başlamak için tam sırası. Sosyal yargılardan sıyrılın ve içinizdeki gücü ortaya çıkarın..

En küçük eylem, en büyük niyetten daha iyidir.

Ayrıca bu yazılara da göz atmayı unutma:

Siyah Maskenin Faydaları Nelerdir?

Sabrın sınırları vardır. Geniş tutarsan, bu korkaklık olur

Önceki İçerikSüper Set ve Dev Setlerle Kendini Zorla!
Sonraki İçerikYoğunluk Antrenmanı: Kardiyoya Gerek Yok
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz