Özgüven; kendimize yönelik geliştirdiğimiz iyi düşünceler sonucu iyi hissetmemizdir.Farklı bir deyişle kendimizi olduğumuz gibi kabul edip mutlu olmaktır.”Ne yapsam, nasıl davransam. Böyle yapsam ne düşünürler, öyle yapsam el alem ne der?” yerine kendimizle ve çevremizle barışık olduğumuz sürece daha özgüvenli ve mutlu birisi oluruz.

 

1-İltifat ve Övgülere Karşı Tepki

 

Övgüye zarafetle cevap verip minnettar olmayı öğrenmeden evvel, onu tam anlamıyla kabul etmeyi öğrenmeliyiz. İltifatlar bazen kötü niyet ve samimiyetle de dillendirilmiş olabilir ama çoğu durumda aldığımız övgülerin ardında iyi niyet vardır.

Niyet ne olursa olsun, insanlar övgülerinin kabul edilmesini beklerler.Ve bu cevabın tevazu içinde – ama sahte değil gerçek tevazuyla- ve minnettarlıklar verilmesi gerekir. Esasen övgüyü inkar etmek ya da geçiştirmek, tam tersine yol açabilir ve hatta karşımızdaki kişinin kalbini kırabilir.

 

2-Başkalarının Ne Düşündüğü

 

Sizin için neyin daha iyi olduğunu sizden daha iyi kimse bilemez.Başkalarının ne düşündüğünü umursamak yerine ” Ben ne istiyorum, Beklentilerim neler?” şeklinde kendinizi sorguladığınızda, daha özgüvenli birisi olursunuz. Çünkü her ne kadar çaba sarf ediyor olsanız da , insanlar sizi genel doğrulara göre yargılayacaktır. Kendilerine iyi gelmiş şeylerin size de iyi geleceği varsayımıyla hareket edeceklerdir. Oysa onlarda işe yarayan şeyin sizde de işe yaraması diye bir şey söz konusu bile değildir. Onun için boş verin onların tecrübelerini, siz kendi tecrübelerinizi edinin.

 

“Başkalarının ne düşündüğü önemli değil; çünkü her halükarda yine aynısını düşünecekler.” Paulo Coelho

 

3-Özgüven ve İlişkide Uyum

 

İlişkileri bir arada tutan temel kuraldır uyum. Eğer karşınızdaki insan sizi tamamlayamıyorsa ne kadar sevdiğinizin, ne kadar süredir birbirinizi tanıdığınızın hiçbir önemi yoktur. Ortada sevmediğiniz bir özellik varsa bunu dile getirmekten çekinmemelisiniz. Ben her türlü ilişkiyi kabul ederim demek yerine ortadaki problemi çözerseniz daha sağlıklı bir ilişkiniz olur. Her şeyi kabul ederek ilişki sürdüremeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca bunu yaparken de karşınızdaki insanı değiştirmeye çalışmayın.Çünkü kimse mükemmel değildir. Her insanın olumlu, olumsuz iyi veya kötü yanları olabilir. Önemli olan karşınızdaki insanın olumsuz özelliklerine tolerans göstererek, oluşabilecek anlaşmazlıkları ve çıkabilecek tartışmaları önlemektir. Her şeyi kabul etmeyin lakin ufak şeyleri de dert etmemeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü aşk birbirinizi tamamlamak değil, birbirinizi tam anlamaktır.

 

4-Özgüven ve Başarıya Yaklaşım

 

Başarının anlamı kişiden kişiye bireyin yaşına, bulunduğu çevreye, kişilik özelliklerine ve daha birçok nedene bağlı olarak farklılaşmaktadır. Başarı; beraberinde iyi hissetmeyi getiren bir zaferdir. İyi hissetmenin en kolay yolu nedir biliyor musun? Seni kötü hissettiren şeylerden arınmak. 

 

Yoksa sende birçok insan gibi  başarmak istediğin halde, hiç harekete geçmiyor musun? Seni Buzdağı İllüzyonu! Her Başarının Arkasında Yatan 6 Acı Gerçek adlı yazımızı okumaya davet ediyoruz.

 

5-Son Olarak; Özgüven ve Pygmalion Etkisi

 

Kişinin bir süre sonra başkalarının beklentilerine göre hareket etmesi olayı beklenti etkisi olarak bilinir ve “Kendini gerçekleştiren kehanet” veya “Pygmalion etkisi” olarak da tanımlanmaktadır. Buna göre olması düşünülen bir durum veya eylemin gerçekliğe dönüşmesi durumu kendini gerçekleştiren bir kehanettir. Örneğin “bugün sanırım çok kötü bir gün geçireceğim” düşüncesine kapılan bir kişi isteyerek olmasa da bilinçaltına yerleşen bu düşünce dolayısı ile eylemlerini negatif yönde etkiler ve kötü bir gün geçirir.

 

Bu etkiye göre kişinin zamanla kendisinden üstün gördüğü diğer insanların ondan beklentilerine göre hareketlerini şekillendirmesi durumu söz konusudur. Ayrıca bilinçli veya bilinçsiz olarak kişiler karşılarındakiler ile ilişkilerini beklentileri doğrultusunda yürütür ve davranışlarına beklentileri açığa çıkaracak ipuçları yüklerler. Örneğin sınava ne kadar çalışırsa çalışsın başarısız olacağını düşünen bir kişi , sınavı kötü geçtiğinde ” ben zaten böyle olacağını biliyordum” gibi bir cümle kullanıyorsa bu kendini gerçekleştiren kehanet için bir örnektir.

 

Kendini gerçekleştiren kehanet bir anlamda tarihi önceden yazmak gibi de algılanabilir. Bunun önemli örneklerinden biri Yunan Mitolojisinde yer almaktadır. Mitolojiye göre Thebesin kralı olan Oedipusa bir kahin babasını öldürüp annesi ile evleneceğini söylediğinde Oidiphus dehşete düşer ancak hikayenin ilerleyen aşamalarında kehanetin kendini gerçekleştirdiği görülmektedir.

 

Bunların aksine kişi güne iyi başlayacağını düşünürse gününün iyi geçmesi işten değildir. Kişi belki otobüsü kaçırabilir ancak belki de bu sayede yoldan geçen arkadaşının arabasına binmesine neden olacaktır. Çalışma arkadaşları ile iyi bir hava oluşturup çok sağlıklı fikirler yaratacaktır. Eve döndüğünde çocuklarını kavga ediyorken görmek aslında kendisinin yetiştirme kabiliyetini göstermesi için mükemmel bir fırsat olacaktır. Eşinin yaptığı çorbanın çok kötü olması belki de en sevdiği pizzayı sipariş etmek için güzel bir bahane haline gelecektir.

 

“Yüksek başarı, her zaman yüksek beklenti çerçevesinde gerçekleşir.” Charles F. Kettering

 

İLGİNİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR;

Dünya Şişmanlıyor! Obezite ve Nedenleri

Takıntılar ile Yaşamak ( Obsesif Kompülsif Bozukluk)

Toplanın! İnsomnia(Uykusuzluk) ile Nasıl Başa Çıkacağınızı Anlatıyoruz

Miyokart Enfarktüsü(Kalp Krizi) Hakkında Her Şey

Tüm Gerçekleriyle Depresyon ve Yapılması Gerekenler

Angina Pektoris Hakkında Her Şey

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek!

Yıllarca Kandırıldık Mı? Vitaminler Aşkına!😱

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

Önceki İçerik3 Günlük Tüm Vücut Antrenmanı
Sonraki İçerik30 Günlük Askeri Antrenman Programı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz