Kişinin istek ve duygularını anlatmasının en önemli yolu, etkili konuşmaktan geçer. Kişinin beklentilerini pasif olmadan anlatması ve düşüncelerini rahatlıkla dile getirmesi için kendini iyi bir şekilde ifade edebilmesi gerekir. Peki, sen dili nedir ? Ben dilinin karşıdaki kişide yarattığı etkiler nelerdir ?

Sen Dili & Ben Dili

Sen Dilinin Özellikleri

Davranıştan çok kişiliğe yönelik olan bu iletişim türünde, kişinin anlaşılmaz olduğu suçlayıcı bir dille iletilir. Karşıdaki kişi konuşup bir şeyler paylaşmaya hevesli olsa bile, sen dili yeniden konuşma isteğini engeller.

Kişinin neye kızdığı anlaşılmaz ve oldukça incitici olabilir. Sen dili aynı zamanda savunucu iletişime de zemin hazırlamaktadır. Savunucu iletişim ise iletişimin içerik düzeyinden ilişki düzeyine geçmesine neden olur.

Bu da konuşmalarda haklı çıkma hırsına ve öğretimin asıl amacına ulaşmasını engeller. ” Arkadaşlarına haksızlık ediyorsun”, “yeterince açık konuşmuyorsun” ve ” derse hep geç giriyorsun” gibi cümleler buna iyi birer örnektir.

Ben Dilinin Karşıdaki Kişide Yarattığı Etkiler

Ben dili, olumsuz ve istenmeyen durumların geliştiği zamanlarda, sorunlar karşısında duygularımızı ifade eden cümlelerdir. Ben dilinin etkili olması için:

İstenmeyen duyguların yaşandığı kişiye durum tanıtılmalıdır. Örneğin; ” Ben ders anlatırken sözüm kesilince..”

  • Kişide suçluluk hissettirmez.
  • Yakınlaşmayı sağlar ve bu sayede anlaşmazlıkların azalması ve çözülmesi kolaylaşır.
  • Konuşan kişinin rahatlamasına ve dinleyicinin karşıdaki kişiyi daha iyi tanımasına yardımcı olur.
  • Ben iletisini alan kişi başkalarını düşünmeyi de öğreneceğinden, empati ve anlayış duygusu da artar.
  • Duygunun nedeni anlaşıldığından, iletişim daha verimli geçer.

Sen Dili & Ben Dili adlı yazımızı sevdin mi ? Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Wernicke Korsakoff Sendromu

Duygusal Stres Kalbi Kırıyor! İşte Kırık Kalp Sendromu Belirtileri

Her Zaman Mutsuz Hissediyorsanız Bu Alışkanlıkları Acilen Bırakmalısınız

Önceki İçerikKendini Doğru İfade Etme
Sonraki İçerikBeden Dili ve İletişim
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz