İnsan; bir toplum içinde doğan ve o toplumda yaşayan, barındığı toplumun kültürünü alan ve toplumsal kurallara uyan sosyal bir varlıktır. Yaşamın çeşitli dönemlerinde alınan özellikler toplumsallaşmaya ve buna bağlı olarak iletişimi sürdürmeye yardımcı olur. Toplumlar için iletişim oldukça önemlidir. Peki, toplumsal gruplar nelerdir ?

Toplumsal Gruplar Nelerdir ?

Toplumsal Gruplar

Fizyolojik ve toplumsal ihtiyaçların belirlenip karşılanması için kurulan toplumsal gruplar, formel ve informel gruplar olarak sınıflandırılır.

Formel ( Resmi Olan ) Gruplar

Bu grupta yetkili organlar tarafından oluşturulmuş, yasa ve tüzük gibi gerekli yönetmelikler aracılığıyla oluşturulan ve yönetilen gruplar yer almaktadır. Resmi atamalarla oluşturulan bu gruplardan bazıları; Sağlık Bakanlığı, MEB ve çeşitli sendikalardır.

Resmi grupların yöneticileri çoğunlukla atanarak işbaşına gelirler. Bu tür toplumsal gruplar belirli bir resmi otoriteye sahip olup, belirli bir ihtiyacın karşılanması için organizasyonlar tarafından kurulurlar.

Toplumsal Gruplar

Resmi Olmayan Toplumsal Gruplar

Bu tür gruplar çoğunlukla az sayıda olup, değişik nedenlerle bir araya gelirler. Aile, komşuluk ve arkadaşlık ilişkileri buna örnektir.

Aile

Anne baba ve çocukların meydana getirdiği en küçük topluluğa aile adı verilir. Yaşanılan kişi sayısına göre çekirdek ve geniş aile olmak üzere iki gruba ayrılır.

Çekirdek aile:

Anne, baba ve çocuktan oluşan en küçük aile tipidir. Bu aile tipi, sosyal ve ekonomik değişimler ile bir araya gelir. Özellikle çağdaş olan toplumlarda, yeni evlenen çiftlerin baba evinden ayrılarak yeni bir yuva kurması, çekirdek ailenin oluşumuna zemin hazırlar.

Geniş aile:

Anne ve baba, anneanne ve dede, kızlar, damatlar, oğullar ve gelinlerin aynı çatı altında yaşadığı aile türüdür. Bu tip aileler gün geçtikçe azalmaktadır. Çağdaş toplumlarda, özellikle kentlerde geniş aileler azalarak yerini çekirdek ailelere bırakmaktadır.

Komşuluk

Yakın ve bitişik konutlarda yaşayan kimselerin oluşturduğu toplumsal gruplara komşu adı verilmektedir. Komşuluğu ortaya çıkaran faktör ise ihtiyaçlar karşısında doğan ortak duygu ve düşünceler olmaktadır. Söz konusu olan bu duygu ve düşünceler yardımlaşma ve güven temeline dayanmakta olup, insanlar arası komşuluk bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Oyun Grupları

Oyun ve oyuncaklar, çocukların yaşamı tanımasına ve öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Oyun grupları sayesinde çocuğun sağlıklı ve güvenli koşullarda keşif yapmasına ve deneyerek öğrenmesine olanak sağlarız. Bu gruplar çocuğun sosyalleşme ve öğrenme sürecini geliştirmekte olup, çocuğun yeni beceriler elde etmesini sağlar.

Toplumsal Gruplar

Okul Grupları

Aileden sonra çocuğun ilk tanıştığı ortam okul grupları olmaktadır. Okul ve okulda iletişim içerisinde olmayı amaçlayan bu gruplar, çocuğun sosyalleşmesine ve gelişimine katkıda bulunurlar.

Arkadaşlık

Yaşamın sürdürülmesi ve gelişmesi için başka insanlara ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyaçları karşılamak ve sosyalleşmek için arkadaşlık ilişkileri gibi sosyal hayatı geliştiren etkileşim alanları gerekir. Kişinin arkadaş çevresi, özellikle genç bireylerin kişiliğini oluşturan yapı taşı niteliğindedir.

Editörün Seçimi

Ailedeki İletişimi Etkileyen Faktörler

Doğru Algılama

Önceki İçerik2019 Governors Cup Pro Scorecards
Sonraki İçerikKadınlar İçin 12 Haftalık PPL Antrenmanı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz