Tetra-amelia adlı bir sorun yüzünden dünyaya böyle gelen Nick Vujicic, yaşamı boyunca pek çok zorluk yaşamasına rağmen ” yaşamayı seviyorum!” diyebilecek kadar güçlü birisi. Kimden mi bahsediyoruz? İşte sıra dışı yaşantısıyla cesur yürekli bir insan Vujicic’in yaşantısı ve yaptıkları hakkında bazı bilgiler..

1982 doğumlu, Avustralyalı Nick Vujicic, henüz 8 yaşındayken defalarca kez intiharı denemiş ama 12 yaşında, dünyayı daha iyi anlamaya başladıkça  herkesin sorunlarının olduğunu kavramayı başarmış.

Mutluyum, yaşamayı seviyorum!

Bu dünyaya istediğimiz gibi gelemeyiz…

Nasıl istediğimiz gibi gidemiyorsak, öyle…

Tetra-amelia adlı bir sorun Vujicic’in dünyaya kolları ve bacakları olmadan doğmasına sebep olmuş. Vujicic’in başı, gövdesi ve onun bitiminde ki yalnızca iki parmağı olan çok kısa bir sol ayağı var.

Vujicic’in yaşantısı her ne kadar böylesi zorlu bir handikapla başlamış olsa da; onun direnci, azmi ve yaşama olan bağlılığı sayesinde bunu avantaja çevirerek hayata olumlu bakan bir insan. Küçük ayaklarının iki parmağı arasına sıkıştırdığı kalem sayesinde yazı yazabiliyor, tutup kaldırmak istediği şeyleri başarıyor.

Üstelik dengesini sağlayarak futbol da oynuyor!

Düştüğü yerden kendi başına kalkabiliyor. Golfde de oldukça başarılı olmasının yanı sıra; sörf yapıp, denizde yüzüyor. Başarılı bir meslek hayatı olan finansal planlama uzmanı Vujicic’in arkadaşları, dostları hatta yüz binlerce hayranı bulunuyor..

Yaşam öyküsü tahminlerin ötesinde zorlu olan ve belirsizlikler içinde başladığı okul hayatında sayısız alay konusu olmuş. Ama o 8 yaşında düşündüğü intihar girişiminden vazgeçerek, başka insanlara umut olabileceğini düşünmüş. Hayatın her şeye rağmen yaşanmaya değer olduğunu düşünerek tüm dünyaya motivasyon konuşmaları yapmaya ve konferanslar vermeye başlamış.

‘Hayatın Daha Büyük Amacı’ adlı DVD’si, ‘Kollar Yok, Ayaklar Yok, Sorun Yok’ adlı kitabı da tüm dünyada satış rekorları kırmış.

Nick Vujicic ‘in bugün, dünyanın dört bir yanında binlerce hayranı var.

Sayısız ülke gezen ve yüz binlerce insana umut olmaya çalışarak konuşmalar yapan Vujicic, onlara hayat dersleri verdi.

O, iki bacağı, iki kolu olup fakat yürekleri ile hareket edemeyen binlerce insana; doğrulup ayağa kalkmaları ve hayatı olduğu gibi kabul etmemeleri gerektiği konusunda ışık oldu.

İşte o hayat dersi:

Verdiği bir seminerde çekilen bir videoda kolları, elleri ve ayakları olmayan Nick Vujicic’in bazı komiklik yapıp yere düşmesinden sonra şu sözleri söylüyor:

Her insan hayatta zaman zaman bu derece umutsuz olduğu zannedilen durumlara düşebilir. Hatta tekrar ayağa kalkabilmek için her türlü imkan ve enstrümandan yoksun da kalabilir..

Bunun üzerine;

Şimdi sizlere soruyorum . Ben 100 kere tekrar ayağa kalkmayı denesem ve her defasında da başarısızlığa uğrasam, tekrar ayağa kalkabilme konusunda tüm umutlarımı yitirmeye hakkım veya şansım var mı? Yani artık sizce 101. seferi hiç denemeyi dahi düşünmemeli miyim? Maalesef benim öyle bir şansım yok; yaşamımı devam ettirebilmek için ne yapıp edip tekrar ayağa dikilmek zorundayım! Ne yapıp edip kendime ayağa kalkmak için bir destek noktası hayal etmek bunu yapmak zorundayım… İşte şimdi yapacağım gibi.

Daha sonra yerdeki bir telefona kafasını koyarak, biraz çaba ile ayağa kalkmayı başarıyor. İnsanların alkışları ve gözyaşları arasında.. 

Nick Vujicic

BUNLARA DA BAKMAYI UNUTMA!

Adenit Hastalığı Nedir?

Önceki İçerikSiyah Maskenin Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikJim Abbott
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz